Zaklinanie w Minecraft jest trudnym etapem rozgrywki, gdyż musimy zdobyć odpowiednie przedmioty, które nam umożliwią to. Podstawowe to między innymi obsydian, diamenty, książka, poziom oraz lazuryt. Zaklinanie się z czasu na czas zmienia, co jest to zauważalne. Wersja 1.14 przyniosła nam lekką zmianę, a za rogiem mamy wersję 1.15. Czy może w zaklinaniu coś zmienić się jeszcze? No właśnie…

Kiedy się zmieniło zaklinanie?

Zaklinanie mocno się zmienia, co nie jest do ukrycia. Największe zmiany to między innymi:

  • Dodanie kowadeł oraz książek zaklętych. W kowadle mogliśmy łączyć zaklęcia, bądź nakładać na dany przedmiot zaklęcie (wersja 1.4.2)
  • Dodanie do zaklinania lazurytu, jako dodatkowego składnika (wersja 1.8)
  • Aktualizacja zaklinania: zabiera zamiast całego 30 poziomu 3 poziomy (równie dobrze zależnie od poziomu, na który zaklinamy | wersja 1.8).
  • Możliwość usunięcia zaklęć z danego przedmiotu za pomocą kamienia szlifierskiego (wersja 1.14)

Jak możemy zauważyć największa aktualizacja była w wersji 1.8, gdzie przebudowano system zaklinania. To była ostatnia taka większa zmiana w zaklinaniu, lecz czy może nas coś jeszcze spotkać? No właśnie, o to pytanie.

Co mogłoby się zmienić?

Jak wszyscy wiemy w wersji 1.14 zostały dodane 2 nowe bloki – stół łuczarski oraz stół kowala. W wersji 1.15 ma zostać zaktualizowany system walk + te bloki mają uzyskać zastosowanie. Może to świadczyć też o zmianach w zaklinaniu. Nasze przypuszczenia mogą być różne. Z mojej wizji mogłoby stać się jedna z tych rzeczy:

  • Możliwość zaklinania w stole do zaklęć tylko rzeczy służących do walk (miecz, łuk, trójząb oraz kusza) oraz dodanie nowego stołu do zaklęć – stół do zaklęć dla narzędzi (siekiera, łopata oraz kilof). W tym drugim moglibyśmy za mniejszą stawkę zaklinać, zmiany byłyby też w wytarzaniu go, na przykład za diamenta służyłoby złoto.
  • Dodanie do kowadła coś w stylu „paliwa” (jak w stole do zaklęć) – w tym przypadku byłoby to żelazo.
  • Możliwość zaklinania motyki (na zaklęcia na przykład szczęście 3, na którym dostawalibyśmy więcej upraw, jakbyśmy je zniszczyli motyką, oraz szybsze rośnięcie (1-3), na którym rośliny rosłyby nam szybciej na glebie zoranej motyką. Zależnie od zaklęcia będzie się to różnić).
  • Nowy system „ulepszania” stołu – według nowej struktury (z biblioteczek) byśmy mogli ulepszyć stół do zaklęć do 30 poziomu.
  • Możliwość ulepszania zaklęć według nowego bloku technicznego – ulepszacza zaklęć.

Możliwości jest wiele, lecz te mogą być najbardziej częstszymi przypuszczeniami. Są to tylko moje wizje, niekoniecznie musi się to pojawić w grze.

Czy byłyby pozytywne, czy negatywne skutki w zmianach w zaklinaniu?

Jeżeli moglibyśmy przypuszczać na jednej z rzeczy wymienionych (na górze), to mogłoby to na przykład ułatwić uprawy (zaklinanie motyki), lecz również utrudnić (nowa struktura ulepszająca stół do zaklinania | dodanie ulepszacza zaklęć). Kowadła miałyby wtedy porównywalne cechy (lecz inna technika) poprzez dodanie właśnie tego paliwa. Skutki tego mogą być różne, zależnie, co mogłoby się zmienić (szczególnie, że w 1.15 ma zostać zmieniony system walk)

A co gdyby… no właśnie – gdyby stół zaklęć byłby znerfiony?

Byłaby to niekorzystna zmiana. Jeżeli takowy „nerf”, czyli osłabienie stołu do zaklęć miałby wejść, to prawdopodobnie byłoby to podzielenie stołu do zaklęć na narzędzia, sprzęt do walk oraz zaklinanie różnych przedmiotów (w tym przypadku książki), nowe paliwo w postaci na przykład szmaragdu, lub zamian w wytwarzaniu. Byłaby to jednak najgorsza zmiana, jaka mogłaby nastąpić.

Zaklinanie jest jednym z osiągnięć w Minecraft, bo możemy odblokować różne ułatwienia (np. szczęście 3 – więcej surowców z rud). Zmiany mogą nastąpić już niedługo, lecz czy to będzie i kiedy, to nie wiemy. Prawdopodobnie w 1.15 możemy spodziewać się jedynie dodania nowych przedmiotów do zaklinania, ale… Może jednak i zmian w zaklinaniu wraz z dodaniem funkcji nowych bloków z 1.14? Nie wiem, musimy wyczekiwać póki co MineCon’u!