CraftZone.pl od początku miało być innym blogiem niż reszta na rynku. Postanowiliśmy, że powstanie specjalna seria wywiadów, z początkującymi twórcami serwerów Minecraft, celem poznania ich historii i tego jak zaczynali swoją serwerową przygodę. Dzisiejszym rozmówcą będzie Umbreon97 z serwera WorldofMagic.pl na wersję 1.12.2 :).

XNT: Cześć Umbreon97, czy zgodzisz się na udzielenie wywiadu dla strony CraftZone.pl?

Umbreon97: Hmm. Hm..
Czemu nie… ale uprzedzam, że nigdy takiego nie robiłem więc średnio może wyjść.

XNT: Jak zaczęła się twoja przygoda z Minecraftem , od jakiej wersji zacząłeś grać w tą grę i czy ktoś Ciebie namawiał do gry?

Umbreon97: Szczerze mówiąc, to gdyby nie mój znajomy, to bym nadal był człowiekiem mówiącym: Przecież to pixele i ta gra jest głupia ? . Ale ów przyjaciel wręcz zmusił mnie bym zagrał, a zainteresowanie przyszło po 2-3 godzinie rozgrywki. Ta gra ma coś w sobie… coś czego nie widać na pierwszy rzut oka. Nie jestem pewien ale pierwszą wersją w którą grałem była zapewne wersja alfa 1.1.2_0123 z września 2010 roku.

XNT: Co Ciebie skłoniło do założenia WorldOfMagic.pl ?

Umbreon97:  W sumie jak już wiecie jestem weteranem nad weteranów w tą grę… pamiętam jej początki gdy miałem 12-13 lat (teraz mam 22). Minecraft trochę zaczął mi się przejadać… ale nie mogłem znaleźć gry, która dała by mi ten sam rodzaj zabawy… więc postanowiłem założyć serwer, co do teraz sądzę, że było super pomysłem.

Na początek bawiło mnie samo bycie szefem… i to, że mam coś własnego… ale poszukując czegoś nowego od minecraft natrafiłem na jeszcze jedną niesamowitą rzecz, której nawet się nie spodziewałem…
Mianowicie ludzi, już od dawna nie prowadzę serwera dla samego faktu że go mam… najciekawszą rzeczą jest poznawanie osób.  To oni sprawiają, że chce go prowadzić… to uczucie, gdy wchodzi ktoś nowy… nie raz się zdarzyło, że taki ktoś został moim kolegą/koleżanką. Gdybym cofnął się w czasie i miał wybór czy założyć serwer czy nie… zrobił bym to, bez wahania.

XNT: Jak wyglądały twoje początki z tworzeniem serwera?

Umbreon97: Początki… hehe. To był najtrudniejszy etap w prowadzeniu serwera… Otaczała mnie niepewność, ale zarazem chęć realizacji. Nim się cokolwiek zaczęło zebrałem ekipę, w której były osoby które dobrze znałem… wtedy był to MateuszPL Oraz PikaWika (teraz znana bardziej jako szatan). Następnie że nie umiałem absolutnie nic związanego z serwerem… wynająłem w już nie istniejącej stronie usługę założenia serwera (A propo poznawania osób, to okazało się, że osoba u której złożyłem zamówienie została moim dobrym znajomym). I pamiętam jak dziś, uczył mnie takich podstaw, które nawet normalny gracz zna (musiał mieć wtedy niezły ubaw a zarazem załamkę przy tłumaczeniu). Wcześniej raczej rzadko grywałem na serwerach, a tym bardziej nie bawiłem się pluginami, więc nic dziwnego, że byłem absolutnie zielony.

Lecz po ogromnym czasie nauki używania „serwera” jakoś zacząłem rozumieć co i jak.
Nadal nie wszystko umiem zrobić, ale teraz mam ludzi którzy mi w tym pomagają… i jak ja robią go z pasją. (może trochę inną, ale pasją)

Prawda jest taka, że gdyby nie ludzie, których spotkałem po drodze, to bym tak fajnego serwera nie miał.

I tutaj kieruję serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przebyli drogę ze mną w prowadzeniu serwera. Bez was nie był by to ten sam serwer… Dziękuję.

XNT: Ile czasu posiadasz już swój serwer i jakie są twoje dalsze plany na jego prowadzenie?

Umbreon97: Mam nawet pamiątkowe zdjęcie oraz dokładną datę otwarcia serwera, mianowicie 15 listopad 2017 roku godzina 20:00. Od tamtego czasu serwer zmienił się diametralnie… kiedyś był tylko survival oraz działki w zbudowanym przez nas mieście.

Teraz każdy gracz może postawić działkę gdzie chce w świecie survival… posiadamy dodatkowy tryb pvp, ostatnio budowniczowie serwera odstawili taki spawn że mucha nie siada.
I warto wspomnieć o stronie serwera, którą zrobił technik z pomocą mego przyjaciela.

Co w planach? nie powinienem mówić bo ogólnie to jeszcze sekret… ale dla was uchylę rąbka tajemnicy,
mianowicie budujemy parkour… chcemy by miał kilka trybów i zapewnił wiele godzin zabawy.

Myślę, że idziemy w stronę wielu trybów rozgrywki…
Im więcej trybów tym więcej chętnych graczy, im więcej chętnych graczy tym więcej ludzi do poznania :D.

XNT: Jak u Ciebie było na początku z zaufaniem do ekipy, którą rekrutowałeś po raz pierwszy?

Umbreon97: Ekipa to najtrudniejsza sprawa jeśli chodzi o prowadzenie serwera.
Bardzo ciężko znaleźć osoby, które się do tego nadają, większość ludzi chce rangę,
albo po prostu jest sobie administratorem i nie udziela się w ogóle.
Mało jest osób które podchodzą do tego z pasją.
Na początku wymieniałem prawie całą ekipę w ciągu 2 miesięcy.
Teraz mam raczej stałą ekipę, której zebranie trwało w sumie rok czasu.
Na początku prowadzenia serwera miałem z tym ogromny problem.
Dlatego wziąłem do ekipy znajomych i rodzinę.
Do pierwszych ludzi z zewnątrz których werbowałem nie miałem zaufania w ogóle.

Bywało tak, że bacznie obserwowałem na konsoli co porabiają, nadal czasem obserwuje ale już bez nieufności. U mnie początkowa ranga to PodModerator, nie ma on nawet dostępu do trybu kreatywnego, dopiero wyższe rangi mają. Jak dla mnie ufność do ludzi przychodzi z czasem, od czasu i zaangażowania administratora zależy po jakim czasie lub czy w ogóle podniosę mu rangę.

XNT: Na koniec : Gdybyś chciał zachęcić naszych czytelników do tworzenia swoich własnych serwerów, to co byś im powiedział?

Umbreon97: Szczerze nie polecam, po co mi więcej konkurencji :D.
Żart

Ale tak szczerze… Jeśli chcesz założyć serwer pod zarobek to od razu odpuść.
Minecraft ma swoje lata i taką konkurencje serwerów, że zarobić na nim to lada wyczyn.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego, tak jak ja, gdy go zakładałem, to jak najbardziej.

Jednak by prowadzić serwer i by był dobry musisz się tym interesować.

Albo jak ja traktować to jak hobby, znaleźć ludzi do ekipy z tym samym zainteresowaniem i budować go pomału, małymi kroczkami.

Nie ma sensu od razu kupować nie wiadomo jakiej maszyny, ja swoją maszynę powiększam wraz z potrzebami serwera.

I na koniec powiem, że nie można zachęcić do prowadzenia serwera… By to robić trzeba to w jakiś sposób lubić. Ale polecam spróbować, może się spodoba.

XNT: Dziękuję za rozmowę i powodzenia w dalszym prowadzeniu serwera ?

Umbreon97: Przyda się… Tak i mi, jak i wam w rozwoju strony.
Dzięki i zaproście mnie jeszcze kiedyś :D.

XNT: Również dziękuję w imieniu ekipy strony CraftZone.pl, co do zaproszenia, to bardzo chętnie spełnimy twoją prośbę w przyszłości ;).