Każdy kto gra w Minecraft’a przez dłuższy czas powinien się spotkać z zwrotem Survival Multiplayer, czy jej skróconą wersją – SMP. Określa ona, jak już pewnie się domyślacie, tryb Survival, na którym grasz z innymi. Przeglądając wszelkie fora, czy oglądając YouTube’a (przykładem tu może być Hermitcraft) możecie wiedzieć, że jest to dość popularny tryb. Jednak dlaczego (przynajmniej według mnie) jest on lepszy od klasycznego singla.

Zdjęcie przedstawiające okolice środka mapy na moim serwerze – Boxcraft’cie

W grupie gra się przyjemniej.

To jest jeden z najbardziej podstawowych powodów. Wspólne budowanie, czy podróżowanie jest po prostu przyjemniejsze. Dodatkowo pozwala to na tworzenie większej ilości projektów. Zbudowanie dużego zamku? Kopanie kamienia, przerabianie go oraz przepalanie go trochę trwa. Dzieląc się obowiązkami z innymi, prace przyspieszą.

Khazad Dum – Jeden z projektów graczy z mojego serwera.

Handel

Grając na singlu, możliwości handlu są dość ograniczone. Jedyną opcją są osadnicy, jednak ich oferty zazwyczaj są nieopłacalne. Multiplayer jednak daje nam o wiele więcej możliwości. Handel z graczami jest praktycznie nieograniczony (co najwyżej to, czy chcą oraz zasoby, które można zdobyć).

Sklep z książkami na Boxcraft.ga

Dodatki, utrudnienia oraz ułatwienia.

Niektórym zwykły survival mógł się trochę znudzić, jednak nie chcą bawić się w instalowanie modów. W takiej sytuacji serwery z dodatkami powinny spodobać się takiej osobie. Przykładem może być tu plugin SlimeFun, który dodaje wiele nowych przedmiotów. Oczywiście ich zdobycie nie jest proste, ale osobą, które by chciały możliwe do zdobycia. Jednak mogą być to też mniejsze modyfikacje typu TreeCapitator (szybsze ścinanie drzew), czy niewpływające na rozgrywkę jak Brewery (alkohol i tym podobne).

Przykład maszyn z Slimefun (po prawej) oraz beczki z Brewery (po lewej)

Mam nadzieję, że ten wpis przekonał cię do zagrania na jakimś serwerze Survival. Z mojej strony mogę polecić Boxcraft’a – mój serwer survival z dodatkami. Oczywiście, jeśli chcesz, to możesz zagrać także na innych. W takim razie podsumowując, razem lepiej niż osobno ?