Dzisiaj Mojang wydał kolejny snapshot do wersji 1.17. Dodaje on nowego moba - aksolotla oraz parę innych przydatnych zmian.

Aksolotl - nowy, ciekawy mob:

Na tą chwilę może i nie występuje naturalnie, jednak ma on ciekawe właściwości. Występują one w 4 wariantach (3 pospolite i 1 rzadki)
Możemy go nakarmić tropikalną rybą (może się zmienić w przyszłości), aby je rozmnożyć. Mob ten będzie pływać za graczem trzymającym tropikalną rybę (w wiaderku też działa) i będzie pomagać nam atakować inne wodne moby (tak długo, jak trzymamy tę rybę). Sam z siebie atakuje kałamarnice ryby. Zabijając moba, którego aksolotl atakował, otrzymamy chwilowy efekt regeneracji, a jeśli mamy efekt wyczerpania, zostaje on usunięty. Aksolotle, które otrzymają obrażenia, mają szansę na rozpoczęcie udawania, że są martwe. Mogą one wytrzymać poza wodą do 5 minut, po czym zaczynają otrzymywać obrażenia (o ile nie są w deszczu). Możemy je też transportować poprzez użycia wiaderka, co jest dość przydatne.

Inne zmiany:

  • Skulkowy czujnik nie wykrywa już rozpoczęcia jedzenia, chodzenia po wełnie oraz wyrzucania wełny
  • Jeśli Skulkowy czujnik znajduje się w wodzie, nie będzie on wydawał żadnych dźwięków.
  • Dodano nowy gamerule playersSleepingPercentage (domyślnie ustawiony na 100%). Odpowiada on za wymagany % graczy, którzy muszą zasnąć, aby noc została pominięta. Wartości powyżej 100 blokują możliwość pominięcia nocy. Jeśli ustawimy ją na 0, wystarczy tylko 1 gracz, aby pominąć noc.
  • W przypadku zniszczenia sakwy lub shulkerowa skrzyni (jako przedmiotu, np w lawie), jej zawartość wypadnie. Dzięki temu nasze netherytowe przedmioty w nich przetrwają.

I tak oto prezentuje się ostatni snapshot na rok 2020. Następne pojawią się dopiero w styczniu, więc możemy spokojnie czekać i przygotować się do świąt oraz sylwestra :P