I tak wczoraj (4 listopada) Mojang udostępnił pierwszego snapshota do wersji 1.17 (Caves and Cliffs Update). Dodaje on wiele nowych i zarazem ciekawych przedmiotów.

Miedź

Miedź jest nowym materiałem, występującym naturalnie w postaci rudy, którą możemy wykopać kamiennym kilofem. Po przetopieniu jej, z której możemy zrobić blok (z którego możemy zrobić schodki i płyty) oraz piorunochron skierowujący uderzenia pioruna w obrębie 64 bloków wokół siebie (podczas uderzenia wydziela on sygnał redstone).
Bloki miedzi ulegają z czasem utlenieniu (50-82 Minecraftowych dni w załadowanym chunku na jeden stopień), czemu możemy zapobiec poprzez połączenie z owego bloku z plastrem miodu.

Ametyst i geody ametystowe

Ametyst jest ciekawym minerałem. Występuje on w geodach, które składają się z 3 warst: zewnętrznej tufu, środkowej calcite i wewnętrznej zbudowanej z ametystu. Bloki ametystu występują w 2 wariantach - zwykłej, którą możemy wydobyć/stworzyć z 4 kryształów oraz tworzącej, niewydobywalnej na survivalu, ale będącej źródłem tworzenia się kryształów. Ametyst występuje też w formie pojedynczych kryształów. Bloki te możemy wykopać, używając kilofu żelaznego lub lepszego. Bloki te mają też własne dźwięki.

Bundle

Jest to przedmiot, który pozwala nam na łączenie wielu niepełnych staków przedmiotów w jeden. Tworzymy go używając 6 skór królika oraz 2 nici.

Świeczki

Tak, do Minecrafta zostały dodane świeczki. Posiadają one 16 wariantów kolorowych i jeden zwykły. W jednym bloku może się znajdować do 4 świeczek (co też zwiększa wydzielane przez nie światło). Musimy je samemu jednak zapalić, ponieważ domyślnie są zgaszone. Dodatkowo możemy położyć je na cieście.

Przyciemnione szkło

Jest to nowy rodzaj szkła, który nie przepuszcza światła. Tworzymy je, używając 4 kryształów ametystu oraz 1 bloku szkła. Co ciekawe, po zniszczeniu go dowolnym narzędziem, otrzymujemy je z powrotem. Nada się ono idealnie do wszelakich farm mobów.

Luneta

Odpowiedź Mojangu na modyfikacje dodające przybliżenie. Tworzymy ją, używając 2 sztabek miedzi oraz kryształu ametystu. Używamy jej poprzez kliknięcie prawego przycisku myszy.

Inne zmiany:

  • Od teraz możemy napełnić kocioł lawą. Będzie on generował sygnał redstone o mocy 1,
  • Kulki doświadczenia mogą się teraz łączyć w większe wartości, aby polepszyć wydajność,
  • Bloki zniszczone przez tłoki będą tworzyć cząsteczki,
  • Tory mogą być postawione pod wodą (przez co woda nie może też ich zniszczyć),
  • Od teraz można tworzyć bloki ścieżki z wszystkich wariantów ziemi,
  • Byty są teraz zapisywane w osobnym pliku,
  • Wersja formatu paczek jest teraz osobna dla paczek zasobów oraz paczek danych,
  • Serwery mogą teraz wymusić akceptacje niestandardowych paczek zasobów,
  • Naprawiono oraz stworzono wiele błędów.

Pierwszy snapshot wygląda naprawdę ciekawie. Fakt, że nie otrzymaliśmy jeszcze nowych jaskiń, czy gór, ale i tak jest to dobry start. Kolejny snapshot otrzymamy w przyszłą środę, więc pozostaje nam jedynie czekać z niecierpliwością.