Witajcie w nowym poradniku! Tutaj pokażę Wam stworzenie nowej waluty. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.

Na samym początku musimy ustalić zmienną:

Nasza waluta, tak samo jak wszystkie, będzie opierała się na zmiennej. Powyższy kod ustala wartość waluty na 0. Musimy mieć jednak symbol/nazwę waluty. Nienazwana waluta to jak bezimienny człowiek.

Tutaj do gry wkraczają opcje. To też swego rodzaju zmienne, z tym, że nie da się ich ustawić inaczej niż definiując je. Naszym symbolem będzie znany koneserom modów RF. Druga opcja zostanie wyjaśniona później.

Dobrze będzie stworzyć komendę pozwalającą na łatwe zarządzanie walutą. Nazwijmy ją /waluta.

Ponieważ wiemy już, jak stworzyć takową komendę, nie będę jej przedstawiał. Powinienem jednak pokazać argumenty.

Nasza komenda to /waluta. Ciekawić może [<text>]. Jest to właśnie argument. Tutaj jest tylko jeden, jednak rzeczywistość nas zweryfikowała. Potrzebujemy trzy argumenty: [<text>] („string”), [<player>] (gracz), [<number>] („integer”).

W takim wypadku nasza komenda powinna wyglądać tak:

/waluta [<text>] [<player>] [<number>]

Na początek dodajmy pokazywanie ilości pieniędzy zgromadzonych w nowej walucie. W takim układzie /waluta ilosc (gracz) pokazuje ilość pieniędzy u gracza.

Tutaj przydaje się nam nasza opcja {stk-for}, która jest formułką. Jak widzicie, wszystkie te trzy subkomendy mają bardzo podobne działanie. /waluta dodaj (gracz) (kasa) dodaje graczowi daną ilość pieniędzy, /waluta usun (gracz) (kasa) odejmuje graczowi daną ilość pieniędzy, kiedy /waluta ustaw (gracz) (kasa) sztucznie ustawia tę wartość. Jednak tutaj natrafiamy na problem. Skrypt nie weryfikuje, czy dane są prawdziwe. Po prostu ustawia.

Jeśli wpiszemy tylko „ustaw”, {waluta.%arg 2%} ({waluta.<none>})będzie ustawione na <none>. Musimy zadziałać.

Dodajmy proste sprawdzanie prawdziwości wartości.

W ten sposób skrypt sprawdza, czy argumenty istnieją. Z tego, co wiem, to [<player>] ma zintegrowane sprawdzanie, czy gracz jest online, więc tego nie musimy napisać. Jeśli chcemy dodawać kasę graczowi offline, możemy użyć [<offline player>].

Zadanie: dodaj algorytm sprawdzania do każdej subkomendy z wyjątkiem „ilosc„, gdzie wystarczy sprawdzanie argumentu 2. Ponadto dodaj „else:” do wszystkich subkomend. Powodzenia!