Nether (pot. Piekło) jest jednym z popularnych światów w grze. W tym świecie możemy znaleźć potrzebne rzeczy na wytworzenie potrzebnych rzeczy, takie jak na przykład mikstury, czy też Bloki kwarcu, które są popularny jako budulec dekoracyjny. Do tej pory ostatnia większa aktualizacja tego świata została wykonana podczas dodawania bloków magmy do gry oraz teleportacji endermanów do tego świata, ale czy to tylko tyle? Co może na nas czekać w przyszłości w tym świecie?

Tak przykładowo wyglądają tereny w Netherze.

Od początku – co możemy zdobyć/zobaczyć w Netherze?

Obecnie w tymże świecie możemy zobaczyć między innymi popularne Twierdze, które zamieszkują Płomyki oraz Czarne/Witherowe Szkielety, z których mamy szansę na zdobycie główki. W twierdzach możemy znaleźć Spawner takowych Płomyków oraz skrzynki z cennymi przedmiotami, takimi jak diamenty, zbroje końskie, siodła, brodawki i wiele więcej. Twierdze generują się losowo, mogą nawet wygenerować się w jaskiniach, czy też ogromnych zbiornikach lawy. Wielkość ich jest naprawdę losowa – raz trafi się mała, raz ogromna, a czasami nawet mogą wygenerować się przy portalu do świata prawdziwego (przy portalu do Netheru).

Przykładowa Twierdza

Co moglibyśmy zobaczyć w aktualizacji Netheru?

Nether został ostatnio zaktualizowany bodajże w wersji 1.10, gdzie dodano nowy blok magmy, blok brodawek oraz czerwonej cegły i teleportowanie endermanów po tym świecie. Czy możemy jeszcze coś zobaczyć? Oczywiście, że tak. Możemy mówić o wiele rzeczach, które zostałyby dodane do tego świata, lecz ja podzielę to na większe oraz mniejsze:

Wioski Netherowe

Wioski Netherowe – Wioski, które generowałyby się właśnie w Netherze, na takiej samej zasadzie jak obecne wioski, które pojawią się w wersji 1.14. Zamiast osadników/wieśniaków moglibyśmy zobaczyć tak zwanych Pracowników Netherowych, którzy zasiedlaliby daną wioskę. Oczywiście moglibyśmy z takowymi handlować, lecz po zaatakowaniu jednego, cała wioska zaczęłaby nas atakować, tak samo, jak jest w przypadku Świń Zombie. Przy nowych wioskach moglibyśmy ujrzeć budowle z nowych bloków, którymi mogłyby być np. Wygładzona Netherowa Cegła, Spalona Cegła (blok, który byłby czarny, ze względu na zwęglenie przez spalenie), Rzeźbiona Netherowa Cegła (w bloku moglibyśmy zobaczyć główkę Świni Zombie) oraz wiele innych bloków, które zostaną omówione w dalszej części. Na wioski nie byłby najeżdżane.

Przykładowa wioska Netherowa

Obozowisko Witherowych Szkieletów

Obecnie możemy znaleźć Witherowe Szkielety (zwane mrocznymi) w Twierdzach Netherowych. Chciałoby się ich więcej w Netherze, czyż nie? W grze mogłyby się pojawić Obozowiska Witherowych Szkieletów. Jak może to wyglądać? Po prostu – obozowisko jak obozowisko, pojawiałyby się wieże, które są podobne do tych z wieży Pillagerów z wersji 1.14 z 3 Witherowymi Szkieletami. Pośrodku obozowiska byłoby dodane w wersji 1.14 ognisko. W jednym z namiotów byłaby skrzynka, w której moglibyśmy znaleźć między innymi kości, węgiel, części zużytej zbroi kolczastej, samorodki złota oraz kamienne miecze. Oczywiście po podejściu do obozowiska będzie duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaatakowani przez Witherowe Szkielety. Obozowiska pojawiałyby się gdziekolwiek, nawet przy Twierdzy. Gra wtedy w tym świecie nabrałaby nowej struktury oraz utrudnionemu eksplorowaniu świata.

Przykładowe obozowisko (oczywiście na dostępnych blokach zbudowane)

Patrol przy Twierdzach

Do Twierdz Netherowych obecnie możemy wejść bez żadnych problemów, lecz musimy się liczyć, że znajdziemy Spawner Płomyków oraz Witherowe Szkielety. Ciekawie mogłoby się stać, gdyby przy wejściach do Twierdzy pojawiłby się Patrol wraz z nową wieżą przy twierdzy – Wieżą Strażniczą. Jakby mogło to wyglądać? W twierdzach stałyby nowe moby agresywne – Netherowy Łucznik. Wyglądem przypominałby Pillager’a, który zostanie dodany w wersji 1.14, tyle że byłby w kolorze czerwonym, który oddaje kolor piekielny/netherowy. W łapie miałby nową broń, która zostanie dodana w wersji 1.14 – kuszę, z której leciałyby ogniste strzały, przy czym dodano by nowe zaklęcie – Ognisty Strzał (poziomów zaklęcia nie byłoby, po prostu podpalałby. Czyli coś w przypadku Wielostrzału – 3 strzały na raz). Po nałożeniu tego zaklęcia na inne na Kuszy one będą się łączyć – Wielostrzał + Ognisty Strzał = Wielostrzał ze strzałami podpalającymi i tak dalej… Patrol atakowałby osoby, które próbują wtargnąć nieproszenie do Twierdz. W wieży będzie dostępna skrzynia, w której znaleźć będziemy mogli, chociażby kuszę, jedną zaklętą książkę na różne zaklęcie, szmaragdy i tak dalej… Możemy dużo przedmiotów wymieniać w tym przypadku. Wieża wyglądem przypominać mogłaby tą, która zostanie dodana w wersji 1.14 – Wieżę Pillager’ów. Na wieży wisieć mogłyby bannery w stylu Netherowym – czaszka Witherowego Szkieleta oraz kolory czerwieni i czerni. Wieża nie musi zawsze się pojawiać ze wszystkich stron, może tylko z jednego wejścia do Twierdzy, a reszta może być pusta, lecz wokoło będą chodzić patrole. Brzmi ciekawie, co nie?

Przykładowy patrol (oczywiście na dostępnych przedmiotach, tutaj pokazany bez wieży – nie zawsze musi się pojawiać)

Nowe zwierzęta oraz moby agresywne

Nether jest znany ze swoich mobów agresywnych, z którymi nie zawsze łatwo wygrać. Przykładowo do pokonania Ghasta potrzebujemy najczęściej łuku bądź kuszy (która zostanie dodana w wersji 1.14). Ogólnie znany jest z między innymi Witherowego Szkieleta, Ghasta wcześniej wymienionego, Płomyka, Świnie Zombie (atakuje nas dopiero wtedy, gdy ją zaatakuje. Może na nas wtedy napaść nawet 10 takowych) oraz Kostka Magmy. Możemy w nim również znaleźć Szkieleta normalnego. Według mnie Nether powinien zostać zaktualizowany pod względem zwierząt oraz mobów. Pojawić się mogłyby przykładowo:

  • Cerber (trójgłowy pies) – Cerber kojarzy nam się z mitologią Grecką, lecz w Minecraft pełniłby funkcję moba Netherowego. Pojawiałby się w Twierdzach, przy wyżej wymienionych Wioskach oraz Patrolach przy Twierdzach. Cerber atakowałby nas wtedy, gdy spojrzymy w jego oczy, po czym zadać będzie mógł nam 3HP (po 1HP z każdej głowy). Moglibyśmy go oswoić zgniłym mięsem. Cerber atakować również mógłby Kostki Magmy. Po zabiciu otrzymamy kości oraz zgniłe mięso.
  • Netherowo-Pustynny Zombie – Zombie, który pojawiałby się tylko tam, gdzie jest piasek dusz. Po takowym piasku poruszałby się dwukrotnie szybciej niż normalny gracz. Gdy zauważy nas zaczyna do nas biec, lecz po Netherrack’u jego prędkość zwalnia do takiej, jak my normalnie zaczniemy chodzić po piasku dusz. Po zabiciu moglibyśmy otrzymać piasek dusz, zgniłe mięso oraz brodawkę.

Tak mogłyby wyglądać zaproponowane dwa nowe moby w Netherze. Możemy równie dobrze więcej ich sobie wymyślić, ale ja tylko wolałem przedstawić dwa.

Małe zmiany, które mogą zajść w Netherze

Myślałeś, że zakończymy na tylko dużych zmianach? Nie. W Netherze możemy mówić o zmianach większych sporo, ale również o mniejszych, takich jak na przykład:

  • Ruda Złota w Netherze – Ta propozycja została zaakceptowana przez Mojang. Prawdopodobnie zostanie dodana w wersji 1.15, choć miało to nastąpić podczas aktualizacji 1.14. Będziemy mogli znaleźć złoto w Netherze z teksturą netherową, a po wykopaniu świnie zombie ponoć będą nas atakować. Brzmi ciekawie, nie?
  • Nowe bloki, które wspomniałem już wcześniej – Wygładzona Netherowa Cegła, Spalona Cegła (blok, który byłby czarny, ze względu na zwęglenie przez spalenie, ale jego tekstura byłaby w stylu cegły), Rzeźbiona Netherowa Cegła (w bloku moglibyśmy zobaczyć główkę Świni Zombie), Netherowe Kolumny, Rzeźbiony Spalony blok Cegły (w bloku moglibyśmy zobaczyć główkę Witherowego Szkieleta), Kolumna z Czerwonej Netherowej Cegły.
  • Netherowe Drzewa – pojawiałyby się na nowym biomie – Netherowa Polana. Po skopaniu drzewa liście po opadnięciu mogą emitować ogień, przy czym podpalić gracza w obrębie drzewa. Przy czym dodano by nowy rodzaj drzewa – Przypalone Drewno.
  • Dodano by nowy rodzaj cegły do wydobycia – Czarna Cegła. Wydobyć moglibyśmy ją po spaleniu w piecu Netherowej Czerwonej Cegły.
  • Po zabójstwie Endermana w Netherze moglibyśmy otrzymywać nowy przedmiot – Ognistą Perłę Endową, która wypadałaby z Endermanów w Netherze. Moglibyśmy z niej tworzyć oko, które teleportowałoby nas tak samo, jak normalna perła, lecz tutaj po rzuceniu na ziemi w obrębie 3 x 3 będzie rozprzestrzeniony ogień. Do stworzenia potrzebne byłoby takowa Ognista Perła oraz Złoto (4 sztuki).

Możemy pisać o wielu zmianach w Netherze, ale musiałyby to być przemyślane zmiany, które mogłyby przejść do gry. Obecnie Nether jest światem mało zaludnionym. Po wersji 1.9 tak się stało, gdy End przybrał nowy świat – Pola z Horusami oraz Miastami Endu. Czy w najbliższych aktualizacjach dostawalibyśmy powoli jakieś zmiany Netheru? Oby tak, gdyż pewnie większość z nas eksplorowałaby z chęcią nowy Nether.