Wiem, tytuł może wydawać się oklepany, a połowę już znacie, jednak i tak warto o tym wspomnieć. Dzisiaj do zaprezentowania mam trochę ciekawostek z gry, o których mogliście nie wiedzieć.

Powietrze jako przedmiot

W wersji 13w38b (snapshot 1.7) można zdobyć powietrze w formie przedmiotu. Wypada ono z osadników oraz średnich/dużych szlamów. Nie ma ono tekstury, nazywa się „tile.air.name” oraz nie da się go postawić.

Odtwarzanie muzyki od nowa

W wersjach 1.12.2-1.13.2 (na tych testowałem, 1.14.4 już tego nie ma) jest możliwość zresetowania muzyki bardzo prostym sposobem. Wystarczy wyciszyć ją w menu głównym i bez wychodzenia z menu włączyć ją ponownie. Po tym zabiegu powinna grać od nowa.

Człowiek jako mob

Beta i pre-beta Minecrafta zawierała człowieka w formie moba. Posiadał on prostą sztuczną inteligencję, dwa warianty (przyjazny i agresywny), a także nie spawnował się bez ingerencji gracza. Agresywny wariant spawnował się w odległych lądach. Zostały usunięte między betą 1.2 a 1.8, jednak do pełnej wersji 1.11 zachowały się resztki ich SI. Pasywny wariant był sparaliżowany – przez błąd nie mógł się poruszać, jednak z niewyjaśnionych naukowo przyczyn obracał się i unosił na wodzie. Agresywny natomiast mógł chodzić i udawał pseudokibica. Ciekawe jest to, że byli nieco wyżsi od gracza.

Wololo

Przywoływacz ma możliwość zmiany barwy owcy z niebieskiej na czerwoną. Jest to nawiązanie do gry Age of Empires 1. Nie działa to w drugą stronę. Mob wydaje przy tym charakterystyczny odgłos.

Minceraft

Jest bardzo mała szansa na to, że zamiast „Minecraft” w menu głównym pojawi się „Minceraft”.

(P)Odpalanie creepera

Krzesiwem można uruchomić creepera. Może się to przydać w trybie kreatywnym.

Diamenty dla… zombie

Przed wersją 1.12 w grze znajdowało się osiągnięcie „Diamenty w prezencie!”. Wymagało ono dania graczowi diamentu, co teoretycznie uniemożliwiało zdobycie go w trybie jednoosobowym. Jednak tylko teoretycznie. W praktyce dało się je zdobyć poprzez oddanie jednego diamentu zombie.