Jak wiemy mamy w grze różne źródła światła. Od pochodni aż po zaprezentowane w najnowszej wersji Minecraft 1.14 ogniska. Jednak wszystkie źródła nie świecą idealnie. W dzisiejszym wpisie zrobimy porównanie, co lepiej świeci w minecraft, a co gorzej. Bez zbędnego gadania, zaczynamy.

Pochodnia

Pochodnia została dodana jeszcze za czasów wersji Minecraft Infdev, czyli coś 2009-2010 rok. Pochodnia jest przedmiotem używanym dość często do oświetlania terenu oraz służy również jako blok dekoracyjny. Pochodnia jest jednym z najłatwiejszym źródłem światła do zdobycia – wystarczy jedynie 1 patyk i 1 węgiel lub węgiel drzewny. Również za pomocą pochodni możemy wytworzyć blok świecącej dyni (tak zwany Jack O’Lantern). Pochodnie emitują światło o poziomie 14. Mogą topić śnieg i lód w promieniu 2 bloków. Nie jest to dużo, ale zawsze coś. Pochodnie możemy postawić na bloku, bądź na jego boku. Zniszczenie danego bloku powoduje automatyczne zniszczenie pochodni.

Wygląd pochodni w różnym położeniu.

Rozpalony piec

Piec, czyli blok, który został dodany również w wersji Infdev (2009-2010). W piecu możemy przepalać między innymi rudy, jedzenie oraz różnego rodzaju bloki przepalane, przykładowo części zbroi, bądź Netherrack, który możemy zdobyć w Netherze. Piec służy również jako blok dekoracyjny w przykładowo domkach typu średniowiecznych. Piec również emituje światło, ale na niższym poziomie, niż pochodnia – jest to poziom 13. Niestety, rozpalony piec nie działa cały czas – działa tylko wtedy, gdy coś przetapiamy lub palimy.

Wygląd rozpalonych pieców.

Ogień

Ogień to pierwszy blok, który otrzymał w grze animacje. Jest również jednym z łatwiejszych do zdobycia źródeł świata. Pierwszy raz został dodany tak samo jak piec i pochodnia w wersji Infdev (2009-2010). Ogień jest źródłem światła, ale jest również nie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może on podpalić takie bloki jak Deski, Drewno, Liście, Wełna, Biblioteczki oraz Blok Węgla. Ogień emituje światło na poziomie 15. Możemy również uzyskać tak zwany „Nieskończony ogień” – wystarczy podpalić netherrack za pomocą krzesiwem. Wtedy ogień będzie wieczny – pierwszy raz zostało dodane to w wersji 1.3 BETA. Ogień można otrzymać również przy wybuchu ładunku TNT.

Wygląd palącego się ognia.

Przedmioty mechaniczne – czerwona pochodnia, przekaźnik, komparator, lampa oraz zablokowana skrzynka.

Bloki mechaniczne (zasilane przez Czerwony Proszek) również emitują światło, lecz nie jest to najlepszy wybór. Taki bloki jak przekaźnik oraz komparator, kiedy są aktywne emitują światło na poziomie 8.Czerwona Pochodnia emituje światło na poziomie 7, a Lampa na poziomie 15. Wszystkie te bloki możemy wytworzyć przy pomocy czerwonego proszku.

Wygląd mechanizmów, które emitują światło.

Portal do Endu oraz Netheru.

Portale również emitują światło. Portal do Kresu (tak zwanego Endu) emituje światło na poziomie 15, a portal do Netheru na poziomie 11. Jednakże te bloki nie są możliwe do zdobycia normalnie w grze, jedynie można je wytworzyć (portal do Netheru), oraz znaleźć (portal do Kresu). Nie są one oczywiście najlepszym źródłem światła.

Wygląd portalu do Netheru oraz Kresu (Endu)

Jasnogłaz oraz Lawa

Jasnogłaz i Lawa są jednymi z najlepszych źródłami światła w grze. Działają one na poziom 15. Lawę jako tako można zdobyć w miarę łatwo (jaskinie), ale na jasnogłaz musimy się już troszkę pomęczyć. Dlaczego? Jasnogłaz jest blokiem typowo Netherowym, ale możemy go nie tylko wydobyć z netheru – z wiedź może nam wylecieć jasnopył, który jest używany do wytwarzania jasnogłazu. Potrzebujemy tego pyłu w 4 sztukach, aby zrobić 1 blok. Mimo tego, warto się namęczyć, aby je zdobyć.

Wygląd lawy oraz jasnogłazu.

W grze jest wiele źródeł światła. Są to między innymi:

 • Światło słoneczne – poziom światła – 15. Jest to największy poziom światła w grze.
 • Magiczna Latarnia – poziom światła – 15. Jest to największy poziom światła w grze.
 • Lampa Morska – poziom światła – 15. Jest to największy poziom światła w grze.
 • Światło słoneczne, gdy pada deszcz lub śnieg – poziom światła – 12
 • Ruda Czerwonego Proszku – poziom światła – 9
 • Skrzynia Endu – poziom światła – 7.
 • Światło Księżyca – poziom światła – 4.
 • Roślina Kakao – poziom światła – 2
 • Brązowy grzyb – poziom światła – 1. Jest to najmniejszy poziom światła w grze.
 • Jajo Smoka – poziom światła – 1. Jest to najmniejszy poziom światła w grze.
 • Statyw Alchemiczny – poziom światła – 1. Jest to najmniejszy poziom światła w grze.
Wygląd przedmiotów, które również emitują światło.

Najlepszymi źródłami światła są takie bloki jak Magiczna Latarnia, Lampa Morska, Ogień, Jasnogłaz, Lawa, tak zwany Jack O”Lantren, aktywna Lampa, Zablokowana Skrzynka oraz Portal do Endu.

Najgorszymi źródłami światła w grze są takie bloki jak Jajo Smoka, Brązowy Grzyb, Ziarno Kakao oraz Statyw Alchemiczny.

W nadchodzącej aktualizacji 1.14 ma dojść kolejne źródła światła, takie jak nowe piece oraz ognisko, lecz niestety – nie mamy na temat ich poziomu światła informacji, lecz możemy zakładać, że ognisko będzie na takim samym poziomie co ogień, a piece – jak rozpalony piec.

Moim zdaniem najlepszym źródłem światła jest jasnogłaz, gdyż jest to blok używany częstwo jako dekoracja, oraz jako blok dostarczający światło na farmach.