Od początku października poprzedniego roku zaczęliśmy pisać o MineConie, który odbył się we wrześniu. Dostaliśmy tam między innymi informacje o nadchodzącej wersji gry 1.14, która się zwie „Village and Pillage”. Do dziś dostaliśmy już sporo snapshotów, które dodały sporo ciekawych rzeczy do gry, tak więc możemy śmiało opisać najciekawsze zmiany w grze.

Nowe bloki techniczne

Drugim snapshotem do wersji 1.14, czyli Snapshot 18w44a zaskoczył wszystkich. Zostały dodane wtedy nowe bloki techniczne. Są to między innymi:

 • Nowe rodzaje pieców – piec hutniczy oraz wędzarka
 • Nowe rodzaje stołów rzemieślniczych – stół kartografa, stół kowala oraz stół łuczarza.
 • Przycinarka do kamienia
 • Beczka
 • Kamień szlifierski
 • Pulpit czytelniczy.
 • Krosno (stół tkacki)

Wszystkie te przedmioty (prawie) możemy znaleźć w nowych wioskach, które zostały odnowione w najnowszych aktualizacjach Snapshotów. W snapshocie 18w44a jednak nie wszystkie bloki od razu dostały swoje zastosowanie w grze. Między innymi w Snapshocie 18w50a swoje zastosowanie dostały piece oraz beczka, w późniejszych aktualizacjach dodane zostały zastosowania dla pozostałych bloków. Ich funkcje to między innymi:

 • Piec hutniczy – piec przepala szybciej rudy surowców od normalnego piecyka. Do wytworzenia z 3 gładkich kamieni, 1 pieca i 5 sztabek żelaza. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 18w50a.
Wytwarzanie pieca hutniczego
Wygląd pieca hutniczego
 • Wędzarka – piec przepala szybciej jedzenie od normalnego piecyka. Do wytworzenia z 4 sztuk drzewa i 1 pieca. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 18w50a.
Wytwarzanie wędzarki
Wygląd wędzarki
 • Pulpit czytelniczy – służy do czytania książek. Po postawieniu książki na nim każdy może to przeczytać. Gdy będziemy czytać coś na pulpicie, to wtedy wysyłany jest sygnał Redstone. Do wytworzenia z 1 biblioteczki oraz 4 półbloków drewnianych. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 19w02a.
Wygląd pulpitu czytelniczego
Wygląd pulpitu z książką
Wytwarzanie pulpitu czytelniczego
 • Stół kartografa – w łatwiejszy sposób pozwala powiększać i klonować mapy. W nim możemy również zablokować mapę przed jej powielaniem i rozszerzaniem. Do wytworzenia z 2 desek oraz 2 sztuk papieru. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 19w02a.
Wygląd stołu kartograficznego
Wygląd menu stołu kartograficznego
Wytwarzanie stołu kartograficznego
 • Stół kowala – ten blok techniczny nie uzyskał jeszcze swojego zastosowania, ale prawdopodobnie będziemy mogli w nim wytwarzać zbroję taniej, bądź taniej wytwarzać broń. Został on dodany w Snapshocie 18w44a, wraz z resztą bloków. Blok na razie nie ma swojej receptury.
Wygląd stołu kowala
 • Stół łuczarski – ten blok techniczny tak samo, jak stół kowala nie otrzymał swojego zastosowania w grze. Prawdopodobnie będziemy mogli w nim wytwarzać różne strzały, łuki, kusze taniej. Na razie blok nie uzyskał swojej receptury. Został on dodany w Snapshocie 18w44a, wraz z resztą bloków.
Wygląd stołu łuczarskiego
 • Beczka – beczka działa na podobnej zasadzie co skrzynia. Możemy wyciągnąć z niej itemy za pomocą lejów, lecz po zniszczeniu nie przenosi ona itemów. Do wytworzenia z 6 desek oraz 1 półpłytki z deski. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 18w50a.
Wygląd beczek z różnych stron
Wygląd menu beczki (nie różni się niczym od skrzynki, jedynie nazwą)
Wytwarzanie beczki
 • Przecinarka do kamienia – możemy w niej wytworzyć schodki, półpłytki, murki i wiele innych z 1 bloku. Jest to opcja korzystna, ponieważ w stole do wytwarzania itemów stracilibyśmy na 4 sztuki schodków przykładowo 7 kamienia, a tak to za pomocą przecinarki z 1 sztuki kamienia zrobimy 1 sztukę schodków. Do wytworzenia z 3 kamienia oraz 1 sztabki żelaza. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 19w04a.
Wygląd przecinarki
Menu przecinarki
Wytwarzanie przecinarki
 • Kamień szlifierski – możemy w nim usunąć dany enchant nałożony na dany przedmiot z odzyskaniem punktów doświadczenia. Nie usuniemy w nim jednak zaklęcia, które jest z klątwą. Do wytworzenia z 2 desek, 2 patyków oraz 1 kamiennej półpłytki. Zastosowanie otrzymane w Snapshocie 18w48a.
Wygląd kamienia szlifierskiego w różnym położeniu.
Menu kamienia szlifierskiego oraz jego działanie.
Wytwarzanie kamienia szlifierskiego.
 • Krosno (stół tkacki) – możemy w nim zrobić różne wzory na bannery, które zostały dodane w wersji 1.8. Możemy zrobić je za pomocą receptur (paliwa, nie wiem jak to nazwać). Są to między innymi:
  figury kwiatu, wizerunek Creepera, figury czaszki i „coś” (logo Mojangu). Włożenie wzoru do slotu krosna za skutkuje wyświetleniem się tylko tego wzoru na liście. Do wytworzenia z 2 nici oraz 2 desek. Otrzymał zastosowanie w Snapshocie 18w43a.
Wygląd Krosno.
Wygląd menu Krosno.
Wytwarzanie Krosno.

Nowy wygląd wiosek oraz nowa wioska – lodowa

Nowe bloki techniczne to nie wszystko, co jest ciekawe w najnowszej wersji gry. W wersji 1.14 zobaczymy nowe wyglądy wiosek oraz została dodana nowa wioska – lodowa. Wioski stały się od teraz nieco większe od poprzednich, są bardziej rozbudowane. Każda wioska różni się, zależnie od biomu jest zrobiona z innych materiałów oraz wygląd różni się i to bardzo. Przykładowo w wiosce lodowej mamy igla, a w wiosce piaskowej większość budowli jest z dachem czworokątnym, niż normalnym. Wioski różnią się również profesją wieśniaków (Villagerów). W nowych wioskach pojawiają się między innymi zagrody ze zwierzętami, kompostownik (o tym w dalszej części), więcej skrzynek z przedmiotami oraz dzwony, o czym w dalszej części. Teraz pewnie każdy z was myśli „nowe wioski, więcej itemów”, ale niestety, muszę zmartwić. W wersji 1.14 zostaną dodane najazdy na wioski, ale to w dalszej części wpisu.

Przykładowa wioska – zimowa
Przykładowa wioska.

Najazdy oraz nowa struktura

Pillagersi (Barbarzyńcy) zapowiadani na MineConie zostały dodane w Snapshocie 18w43c. Ich celem jest zaatakowanie, zniszczenie wioski oraz zabicie Osadników. Początkowo nie atakowali oni wioski, dopiero w Snapshocie 18w47a dodano najazdy na wioski. Barbarzyńcy byli wzorowani na Windykatorze, atakowali oni wraz z Bestią Barbarzyńców. Najazdy nie były/są takie łatwe jednak do pokonania. Zabijając pillagera mamy szanse na szmaragd oraz kusze. Zabijając bestię, możemy otrzymać siodło, a jeżeli zabijemy przywódcę najazdu dostaniemy banner Pillagerów. Bestia może niszczyć uprawy rolne oraz przechodzić przez liście. Przywódca grupy jeździ na bestii. Bestia Villagerów od Snapshota 19w05a zmieniła swoją nazwę na Ravager, Wioskę przed najazdami broni Golem, który respi się w niej. Prawdopodobnie za wygranie z najazdem będzie dawana nagroda. Jaka? Nie wiadomo. Wiemy jedno, aby wygrać z najazdem, będziemy musieli się trochę namęczyć.

Najazd Pillagerów na Wioskę wraz z „Ravager’em” – Bestią.
Wygląd wieży pillagerów.

Nowe półpłytki, murki oraz schody.

Dobra wiadomość dla Budowniczych! Do gry zostały dodane nowe płyty, murki oraz schody! Pojawiły się one już w Snapshocie 18w43a. Dużo graczy oczekiwało już nowych płytek, schodów oraz murków. Zostały dodane między innymi:

 • Płytki – z Kamienia, Pryzmarynu, Gładkiego piaskowca, Zamszonych kamiennych cegieł, Polerowanego diorytu, Zamszonego bruku, Cegieł Kamienia Endu, Kamienia, Polerowanego piaskowca, Polerowanego kwarcu, Granitu, Andezytu, Czerwonej Netherowej Cegły, Polerowanego andezytu, Diorytu.
 • Murki – z Cegieł, Pryzmarynu, Czerwonego piaskowca, Zamszonych kamiennych cegieł, Granitu, Kamiennych cegieł, Andezytu, Czerwonej Netherowej cegły, Piaskowca, Cegieł Kamienia Endu, Diorytu.
 • Schody – z Kamienia, Pryzmarynu, Gładkiego piaskowca, Zamszonych kamiennych cegieł, Polerowanego diorytu, Zamszonego bruku, Cegieł Kamienia Endu, Kamienia, Polerowanego piaskowca, Polerowanego kwarcu, Granitu, Andezytu, Czerwonej Netherowej Cegły, Polerowanego andezytu, Diorytu.

Większość przedstawionych bloków będziemy mogli wytworzyć w wersji Minecraft 1.14 w nowym bloku technicznym – Przycinarce do Kamienia. Oczywiście w stole rzemieślniczym nadal będziemy mogli je wytworzyć, lecz nie będzie to tak opłacalne, jak w przecinarce do kamienia.

Nowe płyty
Nowe schody
Nowe murki.

Nowy podział wieśniaków – ich wygląd oraz profesje.

Wraz ze zmianami wyglądów wiosek w grze otrzymamy również nowe wyglądy, nowy handel oraz profesje u osadników. Na razie wprowadzono tylko dwa punkty – wygląd oraz profesje, handel jest w drodze w dalszych aktualizacjach Snapshot’owych. Każdy osadnik w najnowszej wersji będzie miał swoje przedmioty na sprzedaż, swój własny, nowy wygląd. Jednak nie wszystkie wieśniaki mają tylko 1 wygląd. Wygląd zależy od biomu występowania wioski. Przykładowo w wiosce zimowej są oni ubrani jak typowi Eskimosi, a na pustyni – pustynne. Osadnicy również będą mieć nowy przedmioty do handlu w zależności od profesji. Ceny u nich również zostaną zmienione, lecz nie wiemy, kiedy to nastąpi.

Przykładowi Osadnicy – wioska lodowa.
Przykładowi Osadnicy – wioska normalna (lub sawanna).

Rusztowania

Masz już dość podbudowania się na przykład Brukiem i na koniec budowania go niszczyć? Teraz to się zmieni! Od wersji 1.14 do gry zostaną dodane Rusztowania, czyli koniec z podbudowaniem jakimkolwiek surowcem! Na jakiej zasadzie to działa? Po postawieniu na ziemi możemy po tym chodzić do góry, czyli ta sama zasada (prawie) co podbudowanie się jakimkolwiek surowcem. Po „spamieniu” stawianiem Rusztowania mimo klikania w blok na samym dole i tak będzie szło to w górę. Po zniszczeniu dolnej sztuki rusztowania wszystko się niszczy. Rusztowania zostały dodane w Snapschocie 18w45a. Będzie to jeden z najłatwiejszych sposobów budowania większych budowli w Minecraft. Rusztowanie możemy wytworzyć z 6 bambusów oraz 1 nici – bambusy zostały dodane w Snapshocie 18w43a. Dobra wiadomość do budowniczych – kolejna rzecz dla was, tym razem ułatwiająca wam budowanie!

Wygląd rusztowania
Wytwarzanie rusztowania
Wygląd postawionych rusztowań
Wygląd z rusztowań po wspinaniu się po nich.

Nowa broń – Kusza

Zapowiadana na MineCon’ie nowa broń – Kusza została już dodana w pierwszym Snapshocie, czyli 18w43a. Kuszę można zdobyć w 2 proste sposoby – zabijając Pillagerów podczas najazdu, bądź ją stworzyć w stole rzemieślniczym – potrzebujemy do tego 3 patyków, zaczepu na linkę, 2 nitki oraz 1 sztabka żelaza. Broń może zadać minimalnie 6 damage, średnio 9 damage, oraz maksymalnie 11 damage, wychodzi na to, że jest minimalnie lepsza od łuku. Na kuszę możemy nałożyć aż 3 zaklęcia, są to między innymi:

 • Przeszycie (I-IV) – pozwala na przebicie 1 strzałą przez minimalnie 2 moby stojące na tej samej linii kierunku strzały. Nie zadaje dodatkowych obrażeń, jedynie przebija moby. Wygląda to między innymi tak:
 • Wielostrzał – przy strzelaniu zamiast 1 strzały strzela aż 3 strzałami, pozwalając na zabicie 3 mobów 3 strzałami. Wygląda to między innymi tak:
Prezentacja Wielostrzału
 • Szybkie przeładowanie (I-III) – szybsze przeładowanie 1 strzały w kuszy lub 3, zależy, czy masz zaklęcie przeszycie. Wygląda to między innymi tak:

Za pomocą kuszy możemy również strzelać fajerwerkami. Wystarczy w dowolnym slocie mieć fajerwerki i przeładować kuszę. Enderman nie może zostać trafiony przez strzałę, ponieważ strzała zniknie kiedy ten się teleportuje. Jest to jedyny wyjątek w zadawaniu uszkodzeń przez kuszę. Kusze mogą zostać naprawione w kowadle lub kamieniu szlifierskim poprzez połączenie dwóch kusz, ale poskutkuje to straceniem załadowanej amunicji w drugiej kuszy.

Wytwarzanie kuszy
AWygląd kuszy, jak gracz go trzyma.

Aktualizacja biomu – Tajga.

Przed MineCon’em zostały graczom zaprezentowane nowe propozycje na poszczególne biomy. Rok temu dostaliśmy prawie to samo, lecz na moba agresywnego, którym okazał się Fantom. W tym roku jednak mieliśmy propozycje zmian 3 biomów – Tajgi, Pustyni oraz Sawanny. Proponowane były na poszczególne biomy:

 • Tajga: Lisy, Krzaki Jagód, Ogniska
 • Pustynia: Palmy, Surykatki
 • Sawanna: Termity, Baobaby, Strusie.

Ostatecznie gracze zagłosowali w większości na Tajgę, która wygrała. Wszystkie rzeczy prezentowane na aktualizacji Biomu zostały dodane. Między innymi:

 • W Snapshocie 19w02a zostały dodane Ogniska. Ogniska są kolejnym źródłem światła w grze. Ulatnia się z niego ogromny dym, co może być wykorzystywane w kominach w domkach. W ognisku możemy upiec tylko surowe jedzenie. Po wylaniu wody na ognisko ono się gasi, lecz automatycznie możemy je znowu zapalić krzesiwem. Po wejściu w ognisko otrzymujemy obrażenia w wysokości 1 jednostki życia. Ognisko możemy zrobić w stole rzemieślniczym z 3 patyków, 1 węgla oraz 3 drewna.
Wytwarzanie ognisk
Ogniska w 3 różnych typach – palący się, zgaszony, ognisko z przedmiotami przy pieczeniu.
 • W Snapshocie 19w07a dodane zostały Lisy. Lisy pojawiają się w nocy w Tajdze oraz w wioskach. Kiedy do nich podejdziemy one tak samo uciekają, jak oceloty, jeżeli do niego chcemy dojść, trzeba się skradać. Lisy możemy karmić jagodami, które możemy uzyskać z Krzaczków w Tajdze. Lisy mogą mieć w pysku dowolny przedmiot – po postawieniu jajka przywołującego lisy będą one się generować właśnie z jakimś przedmiotem w pysku. W tajdze mogą one mieć i nie mieć żadnego przedmiotu. Lisy mogą położyć się oraz siedzieć. Lisy możemy oswoić i barwić jego obrożę, tak samo jak w przypadku psów.
Wygląd lisów
Wygląd leżącego/spiącego lisa.
 • W Snapshocie 18w49a zostały dodane Krzaczki Jagód. Generują się losowo na biomie Tajga. Możemy je z krzaczka zebrać i zjeść, lecz nie dają one bardzo dużo jednostek jedzenia. Po ściągnięciu jagód z krzaka możemy spokojnie odczekać, zanim znowu się one pojawią. Po wejściu w krzaczki dostajemy obrażenia. Oczywiście Mączka Kostna pomaga w rozwoju Jagód. Minimalnie możemy zebrać 1-2 jagody, a maksymalnie 3-4.
Wygląd krzaczków jagód w różnych poziomach.

Są również zmiany mniejsze, o których warto wspomnieć:

 • Do gry dodano dzwony, które możemy zdobyć tylko we wioskach. Można nimi dzwonić, przy czym wydają charakterystyczny dla nich dźwięk.
 • Zaktualizowano bardzo dużo tekstur bloków, jedzenia, nasion, roślin, jajek i wiele wiele innych, można się rozpisywać tutaj do woli.
 • Nowe dźwięki uzyskały noteblocki – na blokach żelaza, piasku dusz, dyni, bloku szmaragdu, bloku pszenicy oraz jasnogłazu wydają nowe dźwięki. Od teraz możemy wytwarzać pianina!
 • Dodano skórzaną zbroje końską, którą możemy wytworzyć z 6 skór. Możemy ją farbować barwnikami w stole rzemieślniczym tak samo, jak wełnę.
Wytwarzanie skórzanej zbroi końskiej.
 • Dodano nowe barwniki – biały, niebieski, czarny oraz brązowy. Od teraz nie możemy wytworzyć z takich materiałów jak Mączka Kostna, Ziarno Kakao, Lazurytu oraz Torbiela Atramentowego barwników.
 • Dodano nowe kwiatki – chaber, lilia doliny, róża withera. Możemy z nich zdobyć między innymi biały barwnik, niebieski barwnik, czarny barwnik. Róże withera możemy znaleźć jedynie w Netherze przy walce z Witherem.
Wygląd nowych barwników oraz kwiatków
 • Dodano kompostownik, który możemy napełnić. Po uzupełnieniu w całości dostajemy 1 sztukę mączki kostnej. Znajdziemy go czasem we wioskach, ale możemy go wytworzyć z 3 sztuk drewna oraz 4 sztuk płotków.
Wytwarzanie kompostownika.
 • Dodano nowy biom – Las Bambusowy, a wraz z nim Pandy oraz Bambusy. Bambusy możemy hodować. Stawia się je na tej samej zasadzie co rusztowania. Z bambusów możemy wytworzyć rusztowania. Biom z pandami oraz bambusami znajduje się w Dżungli. Są 2 rodzaje pand – agresywne i neutralne.
 • Dodano tabliczki z różnych rodzai drewna. Możemy od teraz również kolorować tabliczki oraz edytować ich tekst. Po kliknięciu barwnikiem na tabliczkę kolor napisu zmienia się na dany kolor.
Wygląd pokolowanych napisów oraz nowych tabliczek
 • Dodano brązową krowę grzybową. Na tę chwilę nie możemy jej jajka wyciągnąć na trybie kreatywnym. Musimy ją sprowadzić komendą: /summon mooshroom ~ ~ ~ {Type:”brown”}.
 • Oddzielono koty od ocelotów. Od teraz możemy znaleźć zbłąkanego kota na całym świecie i go „przygarnąć” (oswoić). Po oswojeniu kot będzie za nami chodzić. Gdy w nocy śpimy, kot kładzie się na nasze łóżko i śpi z nami. Dostępne jest aż 9 różnych kotów.
Wygląd kotów.
 • Dodano nowe opcje po wciśnięciu Menu głównego (ESC) – zgłoszenie błędu oraz przesłanie swojej opinii do twórców gry.
Wygląd dwóch nowych opcji.
 • Ze względu na nowe murki netherowe płotek netherowy uzyskał nową recepturę.
 • Dodano nowy pasek do ekranu ładowania gry.

Minecraft z wersję na wersje coraz bardziej zaskakuje. W ciągu 4 nowych wersji (1.10-1.14) widzimy, że Minecraft zmienił się i to bardzo. Co będzie w następnych aktualizacjach? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy jedno – robi się grubo w świecie Minecraft’owym. W planach jest jeszcze dodanie nowego handlu z wieśniakami, ale nie wiemy, kiedy wyjdzie. Pamiętajcie o jednym – Minecraft zmienia się na dobre.