Survival – jeden z trybów świata, który polega na rozwijaniu się z drewna do najdroższych – diamentów i innych. Jednak bez potrzebnych przedmiotów, to daleko nie zajdziemy na jednym świecie, szczególnie, kiedy musimy schodzić w jaskinie i kopać kamień. Dziś wam przedstawię, jakie przedmioty są niezbędne na survivalu.

Tak wygląda zaśmiecony ekwipunek – pewnie większość z was często tak ma ?

Narzędzia:

Narzędzia są najważniejszymi przedmiotami na Survivalu. Bez nich nie zdobylibyśmy takich rzeczy jak kamień, czy też diamenty, a nawet lazuryt, który jest potrzebny do zaklinania przedmiotów. Potrzebne są takie narzędzia jak:

 • Kilof – jest niezbędny do kopania bloków takich jak kamień, jego wyroby oraz rudy danych surowców. Kilofem również możemy wykopać inne (netherowe cegły, i tak dalej), lecz potrzebny jest odpowiedni do tego kilof. Drewniany przydaje się tylko na początek do kopania kamienia. Kamienny służy już do uzbrajania się do żelaza, a z żelaznego kilofu będziemy mogli zniszczyć prawie wszystko (do obsydianu jest potrzebny diamentowy kilof).
 • Siekierka – siekierka przydaje się do ucinania w jaskiniach drewna z opuszczonych kopalń jak i drewna na powierzchni. Dalej ulepszana siekierka (drewno>kamień itp) daje szybsze kopanie drewna.
 • Łopata – ten przedmiot jest potrzebny w jaskiniach jak i na powierzchni, ale większość z nas używa go pewnie w podziemiach (do kopania żwiru oraz ziemi). Bez łopaty byśmy do tego czasu męczyli się z niszczeniem żwiru w podziemiach.
Tak może wyglądać położenie w ekwipunku.

W zestawie narzędzi możemy znaleźć również motykę, ale ona się przydaje tylko wtedy, gdy chcemy zrobić jakąś farmę. Również jest to przedmiot potrzebny, jeżeli chcemy zjeść marchewkę, czy też zrobić sobie chleb, lecz pewnie większość z was i tak pewnie zabija zwierzęta.

Broń:

Broń jest jedną z ważniejszych rzeczy, gdyż przy dobrym użytkowaniu jej możemy się łatwo obronić przed agresywnymi potworami, ale również do pozyskiwania pożywienia. Broń również możemy zaklinać w stole do zaklęć. Broń potrzebna to między innymi:

 • Miecz – jest to najważniejszy asortyment naszego ekwipunku. Bez niego byśmy cały czas ginęli w podziemiach jak i na powierzchni – potwory agresywne również i tam się pojawiają. Na początek jednak polecałbym zrobić kamienny miecz, nie drewniany. Dlaczego? Gdyż nie jest to po prostu opłacalne, stracimy tylko 1 patyk oraz 2 deski. Kamiennym kilofem już musimy się bronić, by pozyskać żelazo z jaskiń, co czasem wydaje się trudnym wyzwaniem. Na końcu, gdy zdobędziemy diamenty, możemy wtedy zrobić takowy miecz diamentowy, lecz będzie to nieopłacalne. Najlepiej zrobić wtedy, gdy będziemy mieć również na kilof.
 • Kusza/Łuk (zależy co) – Broń na odległość również jest dobrym pomysłem, gdyż mając 2 serduszka jesteśmy narażeni na śmierć, lecz gdy uciekniemy i zaczniemy strzelać z kuszy/łuku (polecam kuszę, jest lepsza od łuku), to wtedy mamy więcej szans na przeżycie. Do broni na odległość poleciłbym również trójząb, ale jest trudno go zdobyć (jedynie od utopców). Wszystkie te przedmioty możemy zaklinać w stole do zaklęć.
Przykładowy asortyment do walk

Jedzenie:

Bez jedzenia nie ma życia – i taka jest prawda. Gdyby nie jedzenie w grze, to byśmy umierali z głodu i nie biegalibyśmy tak zwanym „sprintem”. Jedzenie możemy uznać, że tak średnio je zdobyć, bo możemy napotkać na zwierzęta i je zabić, lub z trawy pozbierać nasiona, zasadzić je i czekać na pszenicę, z której zrobimy chleb. Jednak ja na takowego Survivala polecałbym:

 • Marchewki – trudny do zdobycia przedmiot (wioski lub zombie, zależy od szczęścia). Możemy je sadzić.
 • Pieczony schab – zdobyć go możemy od świni, oczywiście trzeba przepalić, by dostać pieczony schab.
 • Chleb – zdobyć go możemy z posadzonych nasion, a nasiona z trawy. Wymaga trochę czasu, by uzbierać 3 sztuki chleba.
Przykładowy asortyment z jedzeniem.

Mogę wymieniać więcej jedzenia, ale po prostu moim zdaniem, takie warianty powinny być odpowiednie.

Bloki techniczne:

Chcesz zdobyć kilof, czy też inne narzędzie? Bez potrzebnych stołów technicznych nie zdobędziesz ich, dlatego potrzebne ci są:

 • Stół rzemieślniczy (gracze nazywają go craftingiem) – stół, dzięki któremu możemy zdobyć ważne przedmioty, takie jak kilof, siekiera, czy też zbroja i miecz. Gdyby nie stół rzemieślniczy, kopali byśmy cały czas ręką.
 • Piec – potrzebny jest do przepalania jedzenia oraz pewnych rud (żelaza oraz złota). Jest bardzo potrzebny, by osiągnąć coś w dalszej rozgrywce.
Tak może wyglądać położenie w ekwipunku.

W 1.14 zostało dodanych więcej bloków technicznych, ale ja wypisałem te, które są jednak bardzo, ale to bardzo potrzebne w naszym ekwipunku.

Zbroja:

Możemy grać bez zbroi, ale jest też potrzeba, gdyż przykładowo – wybuchnie przy nas creeper, to możemy zginąć od jednego wybuchu i upadku. Nie miłe przeżycie, co nie? Dlatego ja polecam zrobić sobie zbroję od razu z żelaza, jak zdobędziemy 24 sztuki. Dlaczego nie ze skóry? Bo będzie to po prostu nie opłacalne i po pewnym czasie ją wyrzucicie (chyba, że będziecie ją sobie kolorować i dawać, jako „ozdoba”). Dlatego polecam na początek żelazną zbroję, a potem diamentową.

Przykład zbroi.

Inne potrzebne przedmioty:

Zbroja, narzędzia, broń jak i bloki techniczne to nie wszystko. Potrzebujemy też:

 • Strzały (jeżeli mamy broń na odległość, czyli kuszę lub łuk) – do łuku i kuszy są one potrzebne.
 • Węgiel – do przepalania przedmiotów oraz wytwarzania pochodni jest potrzebny.
 • Patyki – na wypadek, gdy stracimy kilof/miecz.
 • Deski – na wypadek, gdy skończą się nam patyki.
 • Łózko (od 1.13) – potrzebne jest z tego powodu, iż po nieprzespanych nocach pojawią się fantomy, które będą wokół nas latać, aż nas nie zabiją. Dlatego, jeżeli chcemy uniknąć jego/ich ataków, to potrzebne jest do tego łóżko.
 • Pochodnie – potrzebne są do oświetlania jaskiń, które eksplorujemy
Przykładowe położenie w ekwipunku

Takie przedmioty są i będą nam potrzebne, aby przetrwać jak najdłużej survival. Bez nich nie będziemy w stanie nic zrobić, kompletnie. Ja robię tak jak opisałem i żyję cały czas na survivalach, czasem zdarzają się wpadki, ale to zależy od szczęścia.