Podczas Minecraft Live zostało zaprezentowane informacji na temat 1.17. Caves and Cliffs Update (Aktualizacja jaskiń i klifów) jest aktualizacją, która jednak zmieni Minecrafta na zawsze. Sama w sobie wydaje się ogromna, jednak będziemy musieli na nią poczekać prawdopodobnie do lata 2021. Jednak teraz przejdźmy do rzeczy!

LushCaves to nowy biom występujący w jaskini, który najprościej nazwać zarośniętą jaskinią. Występują w nim nowe rośliny takie jak świecące i jadalne Glow Berries, emitujący cząsteczki Spore Blossom, przechylające się z czasem pod naciskiem Dripleaf Plant oraz azalie (azaleas).

Jaskinie ze stalagmitami i stalaktytami, raczej nie typowe, jednak przydatne. Na Stalaktyty działa grawitacja, jeśli zniszczymy blok nad nimi. Stalagmity natomiast działają jak kolce - jeśli mob na nie spadnie, to otrzyma on obrażenia.

Ulepszona generacja jaskiń, o której raczej nie trzeba dużo mówić. Jaskinie mogą być mniejsze oraz posiadają lokalny poziom wody, który sprawia, że w nich mogą generować się jeziora. Sama generacja współdziała z biomami, przez co liczba kombinacji jest o wiele większa. Świecenie rud na tych zdjęciach jest jedynie dla polepszenia widoczności.

Sculk Glowths to jest nowy rodzaj bloków występujących w Deep Dark. Jednym z ciekawszych jest Sculk Sensor, będący swoistym wykrywaczem dźwięków działającym wraz z redstonem. Jeśli chcemy natomiast zablokować dźwięk, zawsze możemy postawić obok wełnę, która zablokuje dźwięki z danej strony. Sam przedmiot pozwoli na wiele nowych mechanizmów, w tym bezprzewodowy redstone.

A tutaj mamy Wardena, mocnego potwora występującego w Deep Dark. Jest on agresywnie nastawiony, jednak jako tako nie widzi gracza, ale go słyszy. Dlatego w tym biomie należy być cicho oraz mieć trochę śnieżek, aby móc odwrócić jego uwagę.

Dodatkowo możemy zobaczyć tutaj nowy rodzaje kamienia oraz coś na wzór świec. Jednak nie wiemy o tym za dużo.

Amethyst Geode jest złożem nowego materiału - Ametystu. Będąc w nim, możemy słyszeć dźwięki kryształów. Kryształy "wyrastają" z bloków podłoża, których nie można wydobyć. Z samych ametystów możemy zrobić teleskop, będący odpowiedzią na zoom z modów.

Kolejny nowy materiał - Miedź. Możemy go wydobyć z rud. Z jego samego możemy tworzyć bloki, schody oraz płyty. Bloki po postawieniu z czasem się utleniają, zmieniając kolor na zielony. Z samej miedzi możemy stworzyć teleskopy oraz piorunochrony, które pozwalają na ochronę łatwopalnych budowli przed piorunami.

Bundle, czy jak ktoś woli sakwy, pozwalają nam na mieszanie wielu różnych przedmiotów w 1 stak. Jest to odpowiedź na coraz większą ilość przedmiotów i niezmieniającą się wielkość ekwipunku. Idealne, jeśli tylko wiele różnych przedmiotów.

No i najciekawsze tutaj. Nowa mechanika wykopalisk. Jest to coś, czego nigdy bym nie przypuścił, że pojawi się w Vanilli. Możemy tutaj znaleźć fragmenty ceramiki (oraz bardziej wartościowe przedmioty jak diamenty i szmaragdy). Możemy spróbować zrekontrować ją, otrzymując dzbanki.

Akselotr to nowy wodny mob, którego możemy "oswoić" poprzez włożenie go do wiaderka. Jeśli dostanie on obrażenia, zacznie udawać martwego oraz zacznie się regenerować. Istnieje też szansa, że nada graczowi efekt regeneracji.

No i na koniec zostawiłem góry i śnieżny śnieg. Patrząc na chmury, widzimy, jak mocno się zmieniły. Nie tylko wyglądają lepiej, ale dodatkowo możemy zauważyć, jak w wyższych partiach drzewa są mniejsze. Dodatkowo możemy się zapadać w śniegu, przez co góry będą trudniejsze w przemieszczaniu się.

No kozy. Nowy mob występujący w górach. Uważaj tylko, bo mogą cię z nich zrzucić!

Ta aktualizacja będzie na pewno ciekawa i zmieni Minecrafta na zawsze. Szczerze sama prezentacja tego dała mi uczucie, że oglądałem prezentacje modów. Będzie to też prawdopodobnie kierunek przyszłych wersji gry. A co ty sądzisz o tej aktualizacji?

PS: Zapomniałem o tym napisać, ale mobem, który wygrał jest Glow Squid!