Fajerwerki, przedmiot dodany w Minecraft 1.4.6. Początkowo może były używane przez graczy często, ale teraz używa się ich coraz mniej (a zwłaszcza te z wybuchem). W tym wpisie jednak postanowiłem jednak nie tylko przypomnieć o nich, ale również podzielić się z wami ciekawymi pomysłami na ich użycie, ale najpierw zacznijmy od podstaw.

Podstawy

Crafting fajerwerków jest dość prosty, najprostsza forma to 1 gunpowder i 1 papier. Niestety takowa nie ma za dużo efektów, jednak najczęściej się jej używa – służy przecież do rozpędzania się na elytrze. Dużo rzadziej używa się natomiast wersji z gwiazdą pirotechniczną, ponieważ nie tylko jest droższa, to również może nas zabić.

W takim razie teraz zajmijmy się samą gwiazdą pirotechniczną. Dzięki niej mamy możliwość dodania różnorakich efektów dla naszych fajerwerków, od zwykłej, małej eksplozji, aż po zmianę jej kształtu.

Jeśli chcemy dodać zwykły mały wybuch musimy dodać jeden barwnik (jeśli chcemy mieć eksplozję wielokolorową, po prostu dodajemy więcej barwników). Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić, to dodanie ognistej kuli. Pozwoli ona powiększyć naszą eksplozję. Jeśli dodamy samorodek złota lub głowę jakiegoś moba, to nasz wybuch przyjmie kształt kolejno gwiazdy i creepera. Dodanie pióra sprawi, że eksplozja będzie rozproszona. Chcąc dodać smugi do cząsteczek utworzonych przez nasze fajerwerki, należy dodać diament. Natomiast dodanie jasnogłazu sprawi, że nasza eksplozja będzie dodatkowo iskrzyć. 

Użycie fajerwerk

No dobrze, podstawy przypomniane to teraz pora na przykłady użycia. Najprostszą i zarazem pierwszą funkcją fajerwerk jest sam ich wybuch. Możliwości zmiany tej eksplozji mamy bardzo dużo, ponieważ mamy możliwość stworzenia ponad 4,13 x 10^138 różnych kombinacji. Sporo nie? Na jakie okazje można ich użyć? Może z powodu, że skończyłeś jakiś projekt, albo po prostu coś świętujesz. W trybie wieloosobowym można ich użyć jako flar, plus samo ich używanie wydaje się wtedy bardziej sensowne.

Kolejnym, najpopularniejszym użyciem fajerwerków jest przyspieszanie się latając elytrą. To ułatwia nam bardzo podróżowanie, a zwłaszcza na długie dystanse.

Teraz dla większości osób ta lista zapewne wydawałaby się całkowita, ale tak nie jest. W wersji 1.11 wraz z dodaniem możliwości przyspieszania lotu, fajerwerki stały się… bronią. Od tej wersji, jeśli fajerwerk wybuchnie blisko gracza, czy innego moba, zostaną zadane obrażenia. Ale jak można użyć ich podczas walki, jeśli fajerwerki polecą w górę? Aktualnie możliwości są 2, czyli używanie ich w pomieszczeniach z sufitem, albo wystrzelenie ich z pomocą kuszy (dostępnej na razie w becie Minecraft: Bedrock Edition)

Innym ciekawym pomysłem jest zrobienie napisu z fajerwerków. Ale niby jak? To jest proste, ale potrzebujemy Creative. Musimy najpierw za pomocą dispenserów z fajerwerkami zrobić napis, a następnie za pomocą barier obudować kształt napisu. Potem wystarczy podłączyć do tego redstone i gotowe. Pomysł ten widziałem u youtubera RoxMB, więc podlinkowuje filmik, na którym to wykorzystał (spokojnie, nie musicie oglądać całego).

Oczywiście możecie mieć jakieś inne pomysły, które mógłbym tu dać, ale niestety to już koniec tego wpisu. Jeśli chcesz się podzielić ze swoim pomysłem, to zapraszam na naszego Discorda oraz nasze świeżo otwarte forum.