Jeśli interesujesz się modami do Minecrafta na wersje 1.14 i nowsze, to prawdopodobnie trafiłeś choć raz na modyfikacje, które potrzebuje fabrica/fabricapi. Jednak czym jest ten Fabric oraz dlaczego warto go wybrać?

Fabric jest modloaderem, będącym alternatywą dla używanego praktycznie wszędzie Forge. W przeciwieństwie do niego jest on o wiele mniejszy, lżejszy oraz wspiera wersje rozwojowe gry (snapshoty, prereleasy, combat testy, a nawet wersji Prima Aprilisowe). Dlaczego jednak miałbyś go użyć zamiast Forge? Jednym z powodów (nie licząc wsparcia wersji testowych) jest to, że nie spowalnia aż tak gry, a pozwala na użycie WorldEdita. Dodatkowo sam posiada parę ciekawych modów, na które warto zerknąć.

Instalacja

Instalacja Fabrica jest bardzo prosta, bez problemu możemy ją porównać z instalacją Forge, czy Optifine.

 1. Wchodzimy na stronę Fabrica: https://fabricmc.net/
 2. Następnie wchodzimy w zakładkę use, wybieramy wersję Vanilla oraz pobieramy odpowiednią wersję (Windows/.exe dla systemów Windows lub Universal/.jar dla wszystkich innych).
  Strona Fabrica
 3. Po pobraniu uruchamiamy instalator. W nim musimy wybrać interesującą nas wersję oraz ewentualnie zmienić położenie Minecrafta. Loader Version nie musimy zmieniać. Następnie klikamy Install
  Instalator
 4. Teraz wystarczy, że wejdziemy w nasz Launcher. Jeśli używamy oficjalnego launchera Minecraft lub innego z nim kompatybilnym powinniśmy zobaczyć nowy profil z nazwą fabric-loader-[wersja].
  Launcher

Po uruchomieniu Fabrica, nasza gra powinna wyglądać tak.

Menu Minecrafta po instalacji Fabrica

Instalacja modów.

No dobra, mamy już gotowego Fabrica. Jednak teraz przydałoby się zainstalować jakieś mody. Jeśli szukasz modyfikacji stworzonych pod Fabrica, tutaj znajdziesz sporą ich listę: https://www.curseforge.com/minecraft/mc-mods/fabric
Pamiętaj jednak, że czasami 1 mod udostępnia parę różnych wersji, pzez co możesz pobrać niekompatybilną! Instalacja modyfikacji jest dość prosta.

 1. Pobierz wybraną modyfikację. Ja użyję dla przykładu VoxelMap.
 2. Pobierz FabricAPI (jeśli go jeszcze nie masz).
 3. Wejdź w folder Minecrafta (.minecraft). Zazwyczaj znajduje się on w %appdata% (Windows) lub w katalogu domowym (Linux).
 4. Wejdź do katalogu mods. Następnie przenieś tam pobrane modyfikacje.
 5. Uruchom Minecrafta i ciesz się modami!
  Minimapa

W przyszłości na blogu pojawią się opisy paru ciekawych modów Fabricowych. Do tego czasu, polecamy ci wejść na naszego [Discorda](https://mcblog.eu/discord), bo czemu nie :)