EssentialsX, to plugin niemalże wymagany na każdym serwerze publicznym. Właśnie ten plugin odpowiada za ekwipunki, wyświetlanie rang, oraz za komendę /spawn, /home, /kit i wiele innych ;).

W dzisiejszym wpisie dowiecie się także do czego służą dane komendy i jak skonfigurować plugin :). Przyszykujcie popcorn i colę, bo trochę będziecie musieli się naczytać, ale od czytania nikt chyba jeszcze nie umarł, a wiedza to potęga ;).

Przejdźmy, do komend które będą przydatne dla twoich graczy!

/spawn – Pozwala graczowi na teleportacje w miejsce ustawione przez ciebie.

/sethome – Pozwala graczowi na ustawienie domu. Jeśli ustawisz więcej niż jeden dom dla gracza, to wystarczy by gracz dopisał po prostu nazwę domu np. /sethome nazwa

/home – Pozwala graczowi na powrót do swojego domu

/warp – Pozwala graczowi na podejrzenie listy warpów . Po dopisaniu nazwy warpu np. /warp nazwa teleportuje gracza do warpu o nazwie nazwa

/pay nick kwota – Pozwala graczowi przelać określoną przez niego ilość gotówki. W miejsce nick gracz musi wpisać nick drugiego gracza, któremu chce przelać wirtualną gotówkę, w miejsce „kwota” gracz ma oczywiście wpisać kwotę jaką chce przekazać danemu graczowi ze swojego konta serwerowego.

/ignore nick – Pozwala graczowi ignorować wiadomości innego gracza na czacie. W miejsce „nick” gracz musi wpisać nick gracza, którego chce ignorować.

/kit – Lista ekwipunków, które przygotujesz dla gracza

/kit nazwa – Pozwala odebrać dany ekwipunek przez gracza

Plugin oferuje także wiele komend, które przydadzą się właścicielowi serwera przykładowo:

/setspawn – Ustawiamy miejsce spawnu czyli lokalizacji, w której gracz znajduje się po pierwszym wejściu na serwer lub po wpisaniu /spawn.

/i id lub /item id – Komenda ta pozwala przywołać wybrany przez nas item. W miejsce „id” podstawiamy identyfikator przedmiotu. Identyfikatory przedmiotów znajdziemy np. na tej stronie https://minecraft-ids.grahamedgecombe.com/

/ban nick powód – Komenda ta pozwala zbanować niegrzecznego bana na wieczność, dopóki sami go nie odbanujemy. W miejsce „nick” podstawiamy oczywiście nick gracza, którego chcemy zbanować, a w miejsce „powód” wpisujemy powód bana.

/banip IP_Gracza – Jeśli dany gracz po zbanowaniu stworzy drugie konto, możesz mu nadać ban na IP. W miejsce „IP Gracza” podstawiamy IP gracza, teraz pewnie spytacie skąd je macie wziąć? Powoli powoli, za chwile dostaniecie informacje jak.

/seen nick_lub_ip – Komenda ta pozwala podejrzeć IP gracza, a także przy wpisaniu IP zamiast nicku umożliwia sprawdzenie ile kont ma dany użytkownik. W miejsce „nick_lub_ip” podstawiamy nick gracza, którego IP chcemy podejrzeć lub jeśli znamy te IP wpisać je i sprawdzić ile kont powstało na jedno IP.

/whois nick – Podaje dokładne statystyki danego gracza takie jak – Głód, zarobek, poziom doświadczenia i wiele innych. W miejsce „nick” podstawiamy oczywiście nick gracza.

/unban nick – Komenda pozwala odbanować danego gracza. W miejsce „nick” podstawiamy nick gracza, którego chcemy odbanować!

/tempban nick czas – Komenda ta pozwala czasowo zbanować danego gracza. W miejsce „nick” wpisujemy nick danego gracza, a w miejsce czas wpisujemy np. 10s co da komuś bana na 10 sekund. Równie dobrze jako czas pomożemy wpisać 10h , 10d.

/broadcast treść lub /bc treść – Komenda ta pozwala wystosować ogłoszenie do graczy grających na serwerze, jest to essentialsowy odpowiednik komendy /say, która służy w tym samym celu, ale jest inaczej wyświetlana na serwerze z prefixem [Server] zamiast [Ogłoszenie].

/clearinventory – Usuwa cały ekwipunek nasz lub danego gracza (wystarczy wpisać /clearinventory nick by tego dokonać).

/compass – Ustala kierunek geograficzny w jakim jesteśmy obróceni.

/setwarp nazwa – Ustawia w danym miejscu warp, czyli miejsce gdzie może teleportować się dany gracz poprzez użycie /warp nazwa.

/setjail nazwa_więzienia – Ustawia w danym miejscu więzienie, do którego możemy wsadzić danego gracza. Idealne rozwiązanie do serwerów typu Prison. W miejsce „nazwa_więzienia” określamy nazwę wiezienia, będzie nam to potrzebne do wsadzania graczy do niego.

/jail nick nazwa_więzienia czas – Wtrąca danego gracza do więzienia. W miejsce „nick” wstawiamy nick gracza, którego chcemy wtrącić do więzienia, w miejsce „nazwa_więzienia” podstawiamy nazwę więzienia jakie wcześniej stworzyliśmy, a w miejsce czas najlepiej wpisać czas w sekundach, gdyż wtedy będzie dokładniejszy, czyli wpisujemy np. 10s i wsadzamy kogoś na 10 sekund do więzienia. Równie dobrze jako czas pomożemy wpisać 10h , 10d.

/eco give nick kwota – Komenda ta umożliwia dodanie danemu graczowi określoną przez Nas ilość gotówki . W miejsce „nick” podstawiamy nick danego gracza, a w miejsce „kwota” wpisujemy kwotę jako chcemy przyznać.

/eco set nick kwota – Komenda ta ustawia danemu graczowi określoną przez nas ilość gotówki. W miejsce „nick” podstawiamy nick danego gracza, a w miejsce „kwota” wpisujemy kwotę jako chcemy ustawić.

/eco take nick kwota – Komenda ta umożliwia zabranie danemu graczowi określoną przez nas ilość gotówki. W miejsce „nick” podstawiamy nick danego gracza, a w miejsce „kwota” wpisujemy kwotę jako chcemy zabrać.

/gm 0/1|2|3 – Komenda ta umożliwia ustawienie wybranego przez Nas Gamemode, czyli trybu gry. Zero to Survival – Czyli standardowy tryb na jakim grasz od początku. Jedynka to tryb kreatywny – dostęp do wielu bloków, pozwalających stworzyć niesamowite budowle. Dwójka to tryb przygodowy – możemy tylko chodzić, ale nie możemy budować, zaś trójka, to tryb obserwacji (Możemy na tym trybie obserwować gracza) będąc przez Niego niezauważonym.

/v lub /vanish – Niewidoczność dla innych graczy

/fly – Pozwala tobie na latanie bez trybu kreatywnego.

/spawnmob nazwa_moba ilość – Przydatna komenda do organizacji eventów z mobami. Wystarczy wpisać np. /spawnmob spider 10 by zespawnować 10 pająków.

/mute nick czas – Wycisza gracza na czacie na określony przez nas czas. Przez ten czas gracz nie może pisać na czacie. W miejsce „nick” wpisujemy standardowo nick gracza, którego chcemy wyciszyć. W miejsce czas możemy wpisać czas w sekundach, godzinach, dniach np. 1s, 1h, 1d.

/kick nick powód – Wyrzuca danego gracza z serwera. W miejsce „nick” wpisujemy standardowo nick gracza, którego chcemy wyciszyć, zaś w miejsce „powód” podajemy powód wyrzucenia.

Czas na konfigurację pluginu! ?

ops-name-color: ‚none’ – Tutaj określamy kolor dla operatora serwera, czyli osoby, która ma pelne prawa omijające w większości przypadków plugin LuckPerms. Opcja zbyteczna, jeśli określiłeś w rubryce groups-format lub w pluginie Essentials kolory rang.

nickname-prefix: ‚tu wstawiamy prefix jeśli chcemy’ – W sumie nic specjalnego. Po prostu jak umożliwisz danemu graczowi korzystanie z komendy /nick, to będzie on mógł zmienić swój nick. W tym wypadku linijka ta służy określeniu czy po zmianie nicku ma się znajdować przed nowym nickiem jakiś prefix pozwalający stwierdzić, że dany gracz zmienił nick. Przeważnie większość serwerów pozostawia

max-nick-length: 15 – Tutaj ustawiasz maxymalną ilość liter w nicku gracza, w tym wypadku jest ona ustawiona na 15 liter.

ignore-colors-in-max-nick-length: false – Tutaj ustawiasz ignorowanie koloru jako długość nicku, czyli jak ktoś dodając kolor do nicku przekroczy tym samym 15 znaków, które są ustawione na maximum nie będzie mógł ustawić danego nicku. Możesz tutaj zmienić false na true jeśli nie chcesz by kolor był liczony jako kolejny znak w nicku.

change-displayname: true – Pozwolenie na wyświetlanie zmienionego nicku.

teleport-safety: true – Tzw. bezpieczny teleport na wypadek, gdyby nasz dom został zniszczony, lub ktoś uszkodził miejsce teleportacji i teleport byłby szkodliwy dla zdrowia gracza.

force-disable-teleport-safety: false – Wymuszenie wyłączenia bezpiecznej teleportacji

teleport-cooldown: 5 – Ustawia 5 sekund opóźnienia pomiędzy użyciem komend /home , /tp itd. Możemy oczywiście wpisać tam wybrany przez siebie czas w sekundach.

teleport-delay: 5 – Ustawia 5 sekund do teleportacji gracza, który użyje /home, /tp, /warp itd. , w tym momencie gracz nie może się ruszyć, gdyż teleportacja zostanie anulowana.

teleport-invulnerability: 2 – Opóźnienie w sekundach, podczas których gracz nie może nikogo atakować, zanim się nie przeteleportuje. Zapobiega to atakom gracza, na innych graczy podczas teleportacji. W przedstawionym przypadku są to 2 sekundy. Czas ustawiamy w sekundach.

teleport-to-center: true – Zostawiamy ten element domyślnie jak jest i nic w tym nie zmieniamy. Jest to ustawienie teleportacji na środek bloku.

heal-cooldown: 60 – Odstępy w sekundach podczas, których można użyć komendy /heal.

item-spawn-blacklist – tutaj dodajemy bloki zablokowane przez np. /give . Nie polecam w ogóle tego przestawiać, ani umożliwiać graczowi wpisanie komend /give i /i gdyż wtedy serwer straci sens rozgrywki.

spawnmob-limit: 10 – Limit Mobów spawnowanych na raz komendą /spawnmob

warn-on-smite: true – Powiadomienie o korzystaniu z komendy /lightning. W sumie niezbyt potrzebna komenda, chyba że chcesz w kogoś rzucić piorunem niczym zeus.

per-warp-permission: false – Jeśli każdy warp ma posiadać osobne uprawnienie wpisz true zamiast false, może to być przydatne w przypadku stworzenia tzw. /warp vip.

locale – tu wpisujemy po dwukropku „pl”

auto-afk: 300 – Włącza tryb AFK po 300 sekundach.

auto-afk-kick: -1 – Jeśli ustawimy „-1” wyłączymy automatyczne wyrzucenie podczas AFK. Jeśli ustawimy „5” , to po 5 sekundach od włączenia trybu AFK gracz zostanie wyrzucony z serwera z powodu braku aktywności.

death-messages: true – Pozwala włączyć lub usunąć wiadomości o śmierci. Jeśli chcemy je wyłączyć wystarczy zmienić true na false.

Nowa wersja pluginu Essentials czyli ta z „X” pozwala na ładne posortowanie rang na /list wedle własnego uznania.

list:
nazwa_rangi: nazwa_rangi_w_luck_perms

O co w tym chodzi? Mamy np. stworzoną rangę JuniorModerator i dzięki możliwości posortowania rang na /list możemy zrobić tak, że ranga JuniorMod będzie wyświetlana w grupie „Moderator”. W tym celu robimy następująco:

list:
moderator: JuniorModerator

W tym momencie właśnie przydzieliłeś(aś) rangę JuniorModerator do grupy Moderator i w tej właśnie grupie osoba z tą rangą będzie wyświetlana na /list .

To nie wszystkie nowości jakie dochodzą w tej re-edycji pluginu ?

custom-join-message: „&6{PLAYER} &edołączył(a) do gry!”  – Własny komunikat o dołączeniu gracza na serwer. 

custom-quit-message: „&6{PLAYER} &eopuścił(a) grę!” – Własny komunikat o opuszczeniu serwera przez gracza.

Tak, dobrze widzicie! Można zmienić tekst dołączania/opuszczania serwera!

Warto także wspomnieć o tzw. cichym wejściu, które może być przydatne dla administratora lub moderatora twojego serwera. Aby je ustawić wystarczy ustawić:

allow-silent-join-quit: true

Przejdźmy do tworzenia możliwości tworzenia kilku /sethome

sethome-multiple:
default: 2 – Domyślna liczba domów dla gracza, czyli gracz może stworzyć dwa domy.
# essentials.sethome.multiple.vip
vip: 1 – Dodatkowa liczba domów dla użytkownika VIP, czyli VIP może stworzyć jeden dom więcej niż gracz
# essentials.sethome.multiple.staff
nazwa: 5 – Możemy także stworzyć kolejne uprawnienia dla innych rang według przykładu.

Teraz określamy jak rangi mają wyglądać na czacie serwera:

group-formats:
nazwa_rangi: ‚ &f{DISPLAYNAME}&f:&b {MESSAGE}’ – W tym wypadku ustawiliśmy by gracz z rangą „nazwa_rangi” miał biały nick i pisał na kolor błękitny

Jeśli prefixy rang ustawiliśmy w pluginie LuckPerms, to nie ustawiamy ich ponownie w Essentials.

A jak ustawić komunikat o wejściu nowego gracza na serwer? Wystarczy w configu essentials odnaleźć „newbies” i edytować announce-formt wedle swojego uznania.

newbies:
# Should we announce to the server when someone logs in for the first time?
# If so, use this format, replacing {DISPLAYNAME} with the player name.
# If not, set to ”
#announce-format: ”
announce-format: ‚&fWitaj &6{DISPLAYNAME} &fna serwerze &eTutajNazwaSerwera!’

Poniżej tej sekcji znajdziemy:

spawnpoint: newbies – tu możemy ustawić punkt spawnowania nowych graczy, wystarczy stworzyć np. /setspawn vip i zamiast newbies wpisać „vip” wtedy nowy gracz trafi do spawnu „vip”

kit: ‚nazwa_ekwipunku” – Tutaj określamy nazwę zestawu jaki gracz otrzymuje na początek.

Teraz przechodzimy do najważniejszej części dla serwerów typu EasyHC czyli jak stworzyć ekwipunek ?

W nowej wersji EssentialsX (Tak w tej z Iksem) ekwipunki tworzymy w pliku kits.yml

Dla serwerów 1.12.2 i wcześniejszych ekwipunek powinien wyglądać następująco :

kits:
Start:
delay: 31536000
items:
– 272 1
– 273 1
– 274 1
– 275 1
– 266 15
– 364 15

W tym wypadku mamy utworzony ekwipunek o nazwie start, którego można uzyskać co 31536000 sekund czyli w tym wypadku oznacza to co rok. Co rok każdy gracz będzie mógł wpisać /kit start by go uzyskać. Możemy dać delay na -1 by zrobić jednorazowy ekwipunek specjalny np. z okazji wygrania eventu, 272, 273 i reszta to id przedmiotu w Minecraftcie, a te liczby obok oznaczają ilość danych przedmiotów jakie ma otrzymać gracz.

Ekwipunek dla serwerów 1.13 wzwyż wygląda następująco:

kits:
vip:
delay: 36000
items:
– stone_sword 1
– stone_shovel 1
– stone_pickaxe 1
– stone_axe 1
– gold_ingot 15
– cooked_beef 15

W przypadku tych wersji nazwy itemów muszą być podane w wersji tekstowej, a nie cyfrowej.

Możemy jeszcze robić różne cuda w tym pliku, czyli przykładowo dodawać opis itemu oraz enchant!

kits:
vip:
delay: 36000
items:
– diamond_sword 1 sharpness:5 unbreaking:2 FIREASPECT:2 name:jakaś_nazwa lore:opis
– diamond_pickaxe 1 efficiency:5 unbreaking:2 fortune:2

Podany wyżej przykład zapewne jest mocno P2W, także nie stosujcie go na serwerach, jest to tylko możliwy przykład wykorzystania tego. P2W jest łamaniem EULA i może grozić zamknięciem serwera przez Mojang.

To by już było na tyle! Dziękuję za przeczytanie całego wpisu! Mam nadzieję, że miałeś(aś) cierpliwość do wiedzy jaką chciałem tobie przekazać! :). Odwiedzaj nas cześciej, bo na tym nie skończymy ?