Drodzy Czytelnicy!

W tym wpisie chciałbym  zwrócić uwagę na szybko zyskujące popularność serwery typu EasyHC, wszystkoHC, Megadrop czy inne tego typu „serwery”.

UWAGA!

Wpis jest nacechowany zawartością oceny subiektywnej autora – Archeza.

Nie narzucam, nie każę nikomu grać/robić wg. artykułu. Po prostu jest to subiektywna opinia.

( https://sjp.pl/subiektywnie )

Chciałbym zacząć wstęp od wyrażenia swojego niezadowolenia ze wzrostu popularności serwerów typu EasyHC(nie tylko)(w sumie kto chciałby czytać żale jakiegoś random’a). W mojej opinii ten tryb nie jest interesujący, często prowadzi do zachowań patologicznych, czego jesteśmy świadkami na platformie Youtube w filmach typu ,,Oszust na serwerze XXHC.pl”. Autor takiego nagrania zniża się do poziomu przedszkolaka(chociaż przedszkolakowi da się przetłumaczyć) robiąc tzw. ,,oszusta” na nieświadomej tego młodszej publiczności Minecraft’a. Nie można też nic nie wspomnieć o patologii i braku kultury na chatach tekstowych,głosowych u młodszych osobach, lub po prostu dzieci. Jednak są to przypadki dosyć ekstremalne. Ich ortografii lepiej nawet nie poruszać. Dla mnie osobiście nudna jest walka na enchanty,koxy, gdzie może ona trwać długo w porównaniu do przeciętnej walki. Brak w tym wszystkim taktyki ( chyba, że mówimy o pojedynkach typu 1vs1, 2vs2 itd). Bo co? Spamuje się prawym przyciskiem myszki(na starym PvP) i co jakiś czas zjada złote jabłko, czy wymienia zbroję.

MEGADROP

Drugą kwestią jest drop z kamienia. Jest to ogromne ułatwienie, parę minut kopania i mamy praktycznie wszystkie cenne surowce, itemy w ekwipunku. Pozwolę sobie to porównać do używania kodów,cheatów w jakiejś grze. Na początku – super! ekstra! mam najwartościowsze itemy w parę chwil! Potem – to już nudne. Dlaczego nudne? Ponieważ cała trudność w zdobywaniu tych surowców została usunięta. Mamy je od tak. Nie ma satysfakcji z wykonanej pracy, nie ma tego uczucia… tego zapału do walki o każdy diament w kopalni.

MONETYZACJA

Trzecią kwestią jest monetyzacja tego typu serwerów. Nie mówię o wszystkich, jednakże na większości można zauważyć różnego typu skrzyneczki, pandorki, jak zwał tak zwał. Co to jest? Counter Strike? Proszę nie niszczcie beztroskiej zabawy z Minecraft’em, na gonitwę za skinami, elementami kosmetycznymi. To ma być beztroska gra, nie płacz niektórych osób, bo nie mają tej i tej skórki. Ciekawie dzieje się z też z kitami. Na przykład kilka odmian VIPów takie jak:

 • Super VIP
 • Ultra Mega VIP
 • MEGA ULTRA VIP
 • VIP+
 • SUPER DUPER VIP
 • EVIP
 • UVIP

W sumie nie tylko z VIPami…

 • Super Donator
 • SUPER MEGA DONATOR
 • SPONSOR
 • SPONSOR XXL

Discord serwera Hardcore z wejściówkami. Może to był żart.. Choć kto wie…

Takie przykłady ekstremalnych monetyzacji serwerów.

Oczywiście nikomu nie wtrącam się w biznes, róbcie jak uważacie( ,żeby właściciele owych serwerów mnie nie zlinczowali). To tylko satyra z paroma faktami ?

Parę słów od autora…

Uważam, że w.w. tryby powinny zniknąć. Naprawdę. Fajną alternatywą są serwery z pluginem towny, jakieś normalne factions, stary dobry survival, czy chociażby RolePlay, lub zróbcie ludzie wyróżniające się, oryginalne serwery. Powtarzam niektórym twórcom, by przed wypuszczeniem serwera zadawali sobie pytania:

Czym mój serwer się wyróżnia? Co mogę zaoferować graczom? Co mój serwer ma coś, czego inne nie mają?

Jeżeli ktoś uważa, że Vanilla jest dla niego nudna, to proponuję mu zagrać na serwerze z modami, frakcje z modami (też są fajne), skyblock z modami i tak dalej. Do dobrej zabawy wystarczy zaledwie jedna modyfikacja, a instalacja ich też nie jest trudna. Mody są idealnym rozwiązaniem na nudę panującą na Vanilli.

Dziękuję za przeczytanie mojej opinii. Życzę miłego dnia, którym dotrwali do końca!