Każdy z nas pragnąłby znaleźć tak zwane „niebo” – czyli serwer bez regulaminu. Niestety, nie ma takowych, gdyż jedyne tego typu to serwery dostosowane do Cheatów. Regulamin jest podstawą każdego serwera i musimy się z nim zapoznać, lecz są… no właśnie. Są takie osoby, które łamią regulamin, które notorycznie go olewają. Ale dlaczego? Dlaczego łamiemy regulaminy na serwerach? No właśnie…

Zacznijmy od początku – Czym jest Regulamin?

Regulamin to zbiór przepisów normujących zasady postępowania. Na przykład: Zakaz używania Cheatów – jest to jeden z najważniejszych podpunktów regulaminów na serwerach. Jeżeli nie znajdzie się w regulaminie zakładka o Cheaterach, to serwer prawidłowo długo nie potrzyma.

Jakie punkty regulaminu zazwyczaj łamiemy?

Zazwyczaj łamiemy takie zasady jak:

 • Używanie brzydkiego słownictwa – pewnie każdy z nas ponosił za to kary w postaci wyciszenia lub zbanowania. Tego nikt nie uniknie, niestety.
 • Cheaty – gracze zazwyczaj chcą ułatwić sobie rozgrywkę za ich pomocą lub popsuć innym grę takimi Cheatami jak np. KillAura, przy czym noszą ze sobą konsekwencje zbanowania na zawsze bez możliwości odbanowania.
 • Kradzież (oszustwa) – Nikt z nas nie robi screenshotów przy wymianach z innymi – i to jest podstawowy błąd, gdyż mamy 50% szans na to, że zostaniemy oszukani, a często jesteśmy ofiarami takich działań.
 • Brzydkie nicki – Standardowe, przekleństwa w nicku, za które dostajemy bana na zawsze.
 • Reklamy – promowanie innych serwerów reklamując je na innych serwerach… Gorszego rozwiązania nie widziałem…

Punktów może być więcej, lecz to są najpopularniejsze punkty, za które zazwyczaj zostajemy karani.

Dlaczego łamiemy regulaminy?

No właśnie, dlaczego? Głównie dlatego, że chcemy zaznaczyć siebie na serwerze u tak zwanych „kox graczach serwera”, na przykład nękając danego gracza lub używania tak jak inni Cheatów. Czy warto? Jasne, że nie. Piszemy się wtedy na zbanowanie na zawsze (tak zwany perm) bez możliwości powrotu…

Równie dobrze możemy spróbować „zaszpanować” na serwerze przeklinając na chacie lub wyzywając innych. Wtedy piszemy się na mniejszą karę, ale gdy dojdziemy do takiego skutku jak „ostatnie ostrzeżenie”, to wtedy możemy pisać się na zbanowanie na zawsze (tak, jest to możliwe). Nie jest to opłacalne.

Kolejnym powodem jest oczywiście olewanie regulaminu, bo przecież po co mam go czytać, skoro go znam… I to jest błąd u graczy, gdyż nie każdy serwer ma to samo w regulaminie. Na przykład serwer X może nie mieć zakazu przeklinania, ale serwer Y już może mieć.

Pewnie wiele z was myśli, że Moderator na serwerze może robić co chce, bo go regulamin nie obowiązuje. Otóż nie. Regulamin obowiązuje każdego, tylko nie Właściciela serwera i tutaj jest kolejny punkt, dlaczego olewamy regulaminy – wywyższanie się. Mając nawet rangę Administratora i tak musimy przestrzegać regulaminu, by nie wylecieć. Łamanie takowego regulaminu może skutkować wyrzuceniem z Administracji, czego nie chcielibyście na pewno.

Ułatwienie rozgrywki… No tak, używanie Cheatów – to jest jeden z ważnych powodów, dla którego łamiemy regulamin. Gracze cheatują na serwerze po to, by sobie ułatwić rozgrywkę np. kopiąc diamenty na X-rayu. Nie jest to dobrym pomysłem i nigdy nie będzie. Najlepiej w ogóle nie instalować żadnych Cheatów, bo za samo posiadanie ich możemy zostać zbanowani.

Jak nie łamać regulaminu?

Skoro poznaliśmy już, dlaczego łamiemy regulaminy, pora na krótkie porady, jak nie łamać go. Więc:

 • Powinniśmy czytać każdy regulamin na serwerze, by dowiedzieć się, czego nie możemy, a co możemy zrobić na serwerze.
 • Unikać osoby, które cię namawiają na łamanie regulaminu (np. na zainstalowanie Cheatów). Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się innym.
 • Nie wdawajcie się w bójki słowne na serwerach (gdzie używane są przekleństwa i wyzwiska), bo wtedy możemy zostać zbanowani za współudział.

Podsumowanie:

 • Regulamin jest podstawą na każdym serwerze. Bez niego serwer długo nie potrzyma.
 • Jest wiele powodów, dlaczego łamiemy regulaminy. Główne z nich to wywyższanie się rangą, olewanie regulaminu, próba zwrócenia na siebie uwagi na serwerze (przekleństwa na chacie), naśladowanie osób, które też łamią/łamały regulamin.
 • Regulamin powinniśmy czytać na każdym serwerze, by nie sprowadzić na siebie bana.
 • Powinniśmy unikać osoby, które proponują ci łamanie regulaminu w stylu np. „weź sprowokuj goo, bo nudno”, czy też „zainstaluj czity, fajna zabawa”. Nigdy nie słuchajcie się takich osób.