Złote czasy, kiedy Minecraft dopiero raczkował… Starzy gracze pewnie pamiętają te czasy, kiedy na serwerach był czysty Hardcore, Survival oraz SkyBlock’i. To były czasy, o których będziemy pamiętać do końca życia. Większość projektów Minecraft w pewnym momencie jednak umarło z powodu małej ilości graczy. Jednak w ostatnim czasie graczy trochę nabyło. Jak się okazuje w roku 2019 niektóre strony, czy też serwery Minecraft znów wracają, lecz czy jest sens odnawiania starych serwerów oraz stron o Minecraft? Dziś rozważę te wątpliwości.

Dlaczego serwery/strony WWW o Minecraft upadają?

Możliwości jest wiele, dlaczego. Jednak najpopularniejszymi są:

  • Wygryzienie przez konkurencję
  • Gracze po prostu przenieśli się na inne gry (np. CS:GO).

Najczęściej również jest spowodowane tym, że właściciel serwera/strony po prostu rezygnuje z projektu, bo nie widzi w nim sensu. Tak mogło być za czasów, gdy wychodziła wersja 1.7, bądź 1.8. Wtedy było mówione, że Minecraft „może” umrzeć. Dziś jednak widzimy to inaczej.

Czy odnawianie serwerów Minecraft ma sens?

No właśnie… czy ma sens odgrzewanie starych serwerów? Z jednej strony tak, z drugiej nie. Z jednej strony może to tak wyglądać, że będzie to coś podobnego jak poprzednik. Z drugiej może być gorzej, gdyż w tych czasach trudno jest wybić się serwerom Minecraft przez jedno – EasyHC, które jest popularne – i to jest najgorsze. Coraz częściej właściciele serwerów idą o krok do przodu i dodają jakieś nowości, ale wejdzie taki „śmieszek z EasyHC”, wyśmieje, poreklamuje i wyjdzie, a gracze podobni do niego mogą wyjść. Czy wtedy to ma sens? Otóż nie.

Przykładem serwera, który wrócił jest mc.skkf.net, który wystartował tydzień temu w piątek.
Czy serwer wypalił tak jak zakładano? Niestety nie, spadki są zauważalne z dnia na dzień, z 400 graczy nagle mamy 70. Nie ma też aż takiej promocji ze strony Skkfa jak kiedyś i raczej jego udział polega obecnie tylko na promocji aniżeli robieniu tego serwera czy rozwijaniu go. Same wejściówki powinny być tylko dla No-Premium i kosztować max 20 zł, bo 40 zł to prawie cała kwota jaką musimy wydać na legalne premium w Minecraft. Za wszelką krytykę na Discordzie o nazwie „Lagi u Cubixa” jesteśmy nagradzani banem. Administracja zamiast brać przykład z tej krytyki i coś poprawić, woli dać bana, bo administracja wie lepiej co i jak. Ludzie z „Lagów u Cubixa” czy wy macie 10 lat? Wasze ego jest tak duże, że nie zezwalacie sobie na żadną krytykę, bo wasz serwer jest przecież „najlepszy”.

Sytuacji jest wiele. Ostatnio nawet możemy zauważyć powrót pewnych YouTuberów do Minecrafta (m. in. właśnie skkf oraz PolskiPingwin).

Czy odnawianie stron o Minecrafcie ma sens?

No właśnie, tutaj już możemy mówić wiele, lecz ja sobie rozdzielę to na dwa przypadki:

  • Fora o Minecrafcie
  • Strony poświęcone Minecraftowi.

Te pierwsze były popularne w starych czasach, kiedy jeszcze Notch był właścicielem gry. Dzisiaj jednak można próbować wiele, lecz nie odzyskamy takiej świetności ze for, jak kiedyś. Dzisiaj wszystkie fora albo zrezygnowały z dalszego rozwoju (zamknięte/ignorowanie przez właściciela) lub po prostu wygryzienie przez konkurencje.

Strony poświęcone Minecraftowi – no właśnie, czy ma sens? Z jednej strony tak, z drugiej nie. Dlaczego? Jeżeli mamy pomysł i parcie na dany projekt, to dobra – możemy spróbować, lecz w tych czasach bez dobrej reklamy (YouTube, bądź inne źródła reklam) jesteśmy zgubieni, bo nie zdobędziemy dużo osób jak to kiedyś było…

Podsumowanie:

  • Serwery Minecraftowe mają potencjał jeszcze, lecz zauważmy, że większość przenosi się na gry konkurencji (m. in Fortnite i inne), ale nie mówimy, że nie warto. Możecie gracze próbować, lecz czy wam się uda, to zależy od was.
  • Fora minecraftowe niestety nie odzyskają starej aktywności. Próbować możesz, lecz czy to ci się opłaci? W połowie tak, w połowie nie. Jest to po prostu zależne.
  • Strony o Minecrafcie mogą być popularne tak samo jak kiedyś, lecz trzeba mieć konkretny pomysł i konkretny zamysł na dany projekt. Na pewno odpada monotonne działanie, trzeba wprowadzać coś nowego.

Świat Minecraftowy zmienił się od ostatniego czasu o 180 stopni. Dziś mamy wiele technologi, które możemy na serwerach/stronach wykorzystać, lecz trzeba to robić z głową.