W grze dostępne mamy trzy tryby, które możemy nałożyć na dany świat. Między innymi tryb przetrwania, tryb kreatywny oraz tryb hardkorowy. Jednak jeden z nic odbiega od dwóch pozostałych – tryb kreatywny, na którym możemy zrobić wszystko (zabić też się możemy na dwa sposoby – wpisując komendę /kill, albo wskoczyć do próżni). Na serwerach częściej widzimy tryby Survival, ale jest też tryb Creative, na którym są różne dodatki – /skull (komenda do główek graczy), WorldEdit i wiele innych. Ale gdzie jest lepiej? Na serwerze, czy na singlu? O to jest pytanie…

Jedna z ciekawszych budowli zbudowana na serwerze CREATIVE

Skąd popularność trybu CREATIVE na serwerach?

Popularność trybu CREATIVE wzięła się z tego, że po prostu wszystko możemy na nim mieć. Jest to główny tryb, dzięki któremu zrobimy własny serwer, czy też jakieś projekty, które mogą trafić na jakiś serwer, typu spawn, czy też arena PvP. Na takowym trybie możemy sobie planować budowle, które możemy przenieść na inny tryb na danym serwerze. Należy jednak pamiętać, żeby nie prosić wtedy administratora o przeniesienie budowli z trybu Creative na inny, na przykład Survival, bo to byłoby oszustwo i to nie stanie się.

Jakie są zalety trybu CREATIVE na serwerze?

Jest wiele zalet, których na singlu na trybie kreatywnym nie mielibyśmy. Zalety trybu CREATIVE na serwerach to między innymi:

 • Możliwość wgrania różnych pluginów dekoracyjnych, technicznych lub takie, które pomogą w rozgrywce (WorldEdit, plugin na krzesła).
 • Możemy budować z nieograniczoną ilością osób (zależy jednak od popularności serwera) dodając się po prostu do działki.
 • Możemy bawić się z innymi w nieskończoność, czego nie zrobimy na singlu (małżeństwa, czy też zabawa w „rodzinę”).
 • Możemy chwalić się swoimi budowlami innym graczom oraz administracji serwera.
Przykładowy projekt jednego z graczy na serwerze CREATIVE

Jakie są zalety trybu kreatywnego na singlu?

Tryb kreatywny na singlu również ma dużo zalet:

 • Mamy 100% pewność, że nikt nic nam nie zniszczy (chyba, że wybuchnie TNT lub Creeper).
 • Mamy pewność, że z naszego świata nic nie zniknie i się zapisze (często na serwerach mogą być awarie, gdzie są cofki, dzięki którym znikną na przykład budowle z trybu CREATIVE, które w danym czasie zostały zbudowane).
 • Żaden gracz nie będzie nam niszczył budowli (na serwerach są dodawani wszyscy często i potem działka jest zgriefowana, skutki będą widoczne poniżej).
Przykładowa działka (podpunkt 3)

Jak widzimy – zalety na singlu i na serwerze różnią się i to bardzo. Ale człowiek nie samymi zaletami żyje, pora na wady:

Wady trybu CREATIVE na serwerach:

 • Możliwy tak zwany „grief” działki (zniszczenie całej działki, najczęściej zniszczenie i zalanie jej wodą/lawą, może stać się wtedy, gdy kogoś dodamy do działki)
 • Jeżeli na serwerze wystąpi awaria i cały serwer (wszystkie tryby) będą miały cofnięcie do danej godziny (tak zwana „cofka”) to wtedy możemy stracić budowlę, którą zbudowaliśmy w godzinie, gdzie objęło to cofnięcie.
 • Musimy budować na działkach, na singlu możemy gdzie chcemy.
 • Możemy wyłapać bana, za budowanie wulgarnych napisów/niecenzuralnych budowli/stawiać tabliczki, na których jest obraza administracji, bądź przekleństwa.
Przykładowa działka – cała zniszczona „GRIEF”

Wady trybu kreatywnego na singlu:

 • Budujemy sami, bez jakichkolwiek graczy (chyba, że łączymy się przez LAN)
 • Nie mamy ułatwień typu WorldEdit (chyba, że sobie wgrasz go jako mod)
 • Możemy liczyć się z zlagowaniem świata (poprzez budowanie różnych mechanizmów i tym podobne).

Jak widzimy – wady również się różnią. Jednakże niekoniecznie. Nikt jeszcze z właścicieli nie pomyślał o tym, ale można przecież tryb Creative postawić tylko ze spawn’em i otwartym światem do budowania. Niestety, większość serwerów korzysta tylko i wyłącznie z działek oraz WorldEdit’a dla graczy. Jednak, przy zaznaczeniu terenu na przykład 1000×1000 i wpisaniu //set <id jaja smoka> możemy zlagować cały serwer, przy czym możliwe będzie wtedy wyrzucenie każdego oraz crash gry.

Moim zdaniem najlepszym sposobem jest tryb CREATIVE na serwerach, ponieważ tam możemy komunikować się z różnymi graczami, a na singlu po prostu jesteśmy sami, gdzie nawet nie mamy się jak podpytać, czy budowla jest ładna, czy w dobrym kierunku idziemy oraz, czy to w ogóle się po coś nada. Dodatkowo tryby CREATIVE są typowo dla zabawy. Wiele osób bynajmniej je tak traktuje, jak na przykład małżeństwa, czy też konkursy skinów.