Zapewne Każdy z was ma smartfona. Jedni mają nowszego, inni trochę starszego, z większym lub mniejszym ekranem, ale zapewne każdy z nich ma ekran dotykowy i połączenie z internetem 24 godziny na dobę. Wiecie też zapewne o istnieniu Minecraft Pocket Edition (a raczej MC Bedrock). A pomyśleć, że te parę, jak nie paręnaście lat temu królowały małe telefony z klawiaturką. I to właśnie na nie powstała omawiana przeze mnie gra – Comcraft.

Comcraft jest trójwymiarowym klonem Minecraft’a. Ta gra została stworzona przez Polaka Piotra Wójcika, w internecie znanego jako queader. Pierwsze wersje Comcraft’a powstały w roku lipcu 2012. Posiadały tylko parę podstawowych bloków oraz proste sterowanie. Gra obsługiwała wtedy tylko jeden świat. Z nadejściem wersji 0.5 gra stała się płatna. Następną wersją była 1.0 (24 marca 2013 r.), która nie tylko przynosiła kolejne nowości i usprawnienia, ale była ostatnią. Po 2 miesiącach kod gry został opublikowany na Githubie. Z czasem powstała wersja z funkcjonalnością instalowania modów. Ta wersja była aktualizowana do kwietnia 2014 roku. Po tym czasie projekt został zapomniany…

Gameplay z wersji 1.0

W ostatniej wersji można było znaleźć wiele bloków (zwykłe, półbloki, płyty, schody), część z nich jest dostępna w Minecraft, a inne (np: bloki liter, blok z teksturą krowy, płyty, wełniane schody) nie. Postać, którą gramy nie może chodzić, czy skakać. Gracz po prostu cały czas lata.

Za czasów, kiedy korzystałem jeszcze z telefonów z Javą (a zwłaszcza pewnego Sony Ericsson’a) zagrywałem się w tą grę. Bardzo ją lubiłem, nie przeszkadzało mi to 5 fps. Niestety na nowoczesnym sprzęcie trudno jest w ogóle uruchomić tą grę (na emulatorach wywala błędy), jednak jeśli ktoś ma jeszcze w szufladzie sprzęt, na którym można to uruchomić, to serdecznie zapraszam do zagrania.