Pierwszą wersją Minecraft’a Classic była wersja 0.0.11a. Znaleśc w niej było można podstawowe bloki oraz dość mały świat. Z czasem zostały wypuszczane kolejne aktualizacje, z czego ostatnia była to 0.30 z 10 Listopada 2009 r. W tym czasie powstało parę serwerów, proste mini-gry. Po wydaniu Alpha’y część graczy nadal grała w wersję Classic. Głównym powodem tego był brak możliwości tylko budowania, bez części survivalowej (współczesny Creative). W Classic’a można było bezproblemowo grać aż do wydania Bety 1.8 ( 14 września 2011 ), gdzie zapewne po usunięciu części plików z strony Minecraft.net, została utracona możliwość zapisywania światów oraz grania na serwerach. I właśnie tu wchodzi ClassiCube.

Budowle graczy na jednym z serwerów Minecraft Classic

ClassiCube jest niestandardową wersją (a raczej jest klonem) Minecraft’a Classic. Posiada on możliwość grania na serwerach, używania własnych tekstur, czy tworzenia własnych bloków. Znajdziemy tam również fly’a, speedhack’a, czy no-clip’a, które na pewno pomogą nam w budowie. Dostajemy jeszcze możliwość stworzenia większego świata z własnym seed’em.

Jednym z plusów ClassiCube’a jest optymalizacja, podczas gry na serwerach miałem około 3 tysięcy FPS. Jeśli chciałbyś zagrać w tego klona Minecraft Classic, to tutaj masz link do projektu: https://www.classicube.net/.