Powszechnie znane atrakcje na serwerach są tylko i wyłącznie pluginami, które umożliwiają różne ciekawe rzeczy na serwerach. Przykładowo plugin na windy, które ułatwiają zwiedzanie, SlimeFun, który umożliwia wytworzenie wiele magicznych oraz ciekawych rzeczy. Niestety, często nie widzimy, że mając normalne rzeczy, które są dodane w grze możemy z nich zrobić różne atrakcje serwerowe, które postaram się dziś wymienić.

Trampoliny – sposób od wersji 1.8

Trampoliny, które w grze były dostępne tylko i wyłącznie za pomocą pluginów. W wersji 1.8 został dodany nowy blok – Blok Szlamu, dzięki któremu po upadku mogliśmy odbijać się w górę. W dalszych aktualizacjach po upadku na łóżku również lekko się odbijamy, lecz nie tak mocno, jak możemy na blokach szlamu. Od tamtego czasu gracze zaczęli wymyślać różne mechanizmy – rakiety, czy też trampoliny, które są łatwe do zbudowania. Wystarczy na samym dole postawić w różnym wzorze bloki szlamu, a potem to obudować, zrobić drabinkę na górę (dowolna odległość) i zrobić tak jakby „punkt skokowy”, przez który gracze będą mogli skakać. UWAGA! Budujcie tak, aby gracz w ścianie nie zahaczył o blok (np. jak ściana jest zrobiona z płotków).

Przykładowy wygląd trampoliny

Akwarium – sposób od wersji 1.13

Aktualizacja wodna, która jest obecnie najnowszą dała nam dużo bloków dekoracyjnych, jak i wiele rzeczy do robienia atrakcji na serwerach. Jednym z nich jest Akwarium, w którym możemy wystawić egzotyczne rodzaje ryb (tropikalne), bloki z rafy koralowej, delfiny oraz wiele innych rzeczy, które są typowo związane z wodą. Co wystarczy zrobić? Po prostu zbudować klatkę w obojętnie jakie wymiary (polecam, aby było to 10 x 3), a następnie z dłuższej ściany zrobić punkt widokowy, czyli wypełnić go szkłem. Później całość zalać wodą (jak typowe akwarium) oraz wypełnić go pierw blokami, potem roślinnością, a na końcu zwierzętami typu delfin, czy też ryby. Nie musisz oczywiście robić tego w ścianie, bo może to równie dobrze służyć w podłodze w magazynie, czy też sklepie. I gotowe! Twoja atrakcja została ukończona!

Przykładowe akwarium (psst, polecam budować widok na to z szkła normalnego, ja użyłem w celu upiększenia)

Sztuczki Delfinów – sposób od wersji 1.13

W aktualizacji wodnej również otrzymaliśmy ciekawy dodatek, który zaskoczył lekko graczy. Było to dodanie do gry Delfinów – moba, którego początkowo moglibyśmy ujeżdżać, ale ostatecznie tej funkcji nie dostaliśmy. Pewnie większość z was teraz się pyta – jakim cudem delfiny mogą być sposobem do atrakcji? A no normalnie. Delfiny mogą przeskakiwać przez różne przeszkody, co pozwala na utworzenie tak zwanego „Toru dla delfina”, który byłby usiany takimi pułapkami. Dodatkowo możemy z nim się bawić – rzucając mu przedmiot on się zacznie nim bawić. Delfiny są zwierzątkami typowo dla zabawy, dlatego warto je przygarnąć do siebie!

Delfiny próbujące przeskoczyć przeszkodę
Delfin bawiący się danym przedmiotem

Mechanizmy muzyczne – sposób od wersji 1.12

Chcesz poczuć się jak kompozytor muzyki i jesteś dobry w opracowywaniu mechanizmów redstone? Ten sposób może tobie się spodobać! W wersji 1.12 oraz 1.14 (wkrótce) zostały dodane nowe dźwięki do bloków dźwiękowych. Tutaj akurat nie trzeba się dużo rozpisywać – wystarczy położyć w dobrym położeniu odpowiednie bloki dźwiękowe na odpowiednich blokach i po prostu albo w nie nawalać (Prawym Przyciskiem Myszy), albo męczyć się nad mechanizmem do nich. To już zależy od ciebie jak to zrobisz. Uważaj, bo na niektórych blokach (np. żwir, piasek, piasek dusz, cement) jest emitowany ten sam dźwięk, ale tylko tutaj występuje ten wyjatek. Jak to może wyglądać? Na dole jest przedstawiony film, który pokazuje typowe dźwięki na blokach, które emitują różny dźwięk.

Dźwięki bloków dźwiękowych z wersji 1.12 i 1.14

Możemy pisać wiele o tym, lecz większość opierałaby się na jakiś modach, pluginach, czy nawet na budowaniu (co to za atrakcja budowanie…). Jest dużo atrakcji takich jak tak zwany „Death Run”, czyli tor śmierci, Parkoury i wiele wiele więcej. Ja tylko chciałem przedstawić swoje propozycje i tak zrobiłem.