ChestShop starszym graczom nie trzeba chyba przedstawiać, jest to plugin umożliwiający stworzenie klasycznych sklepów tabliczkowych. Wydaje się, że plugin przeszedł już do lamusa i został wyparty przez sklepy na ramki lub sklepy w GUI? Nic bardziej mylnego, bo ten plugin wciąż ma wiele zwolenników wśród właścicieli serwerów oraz samych graczy! Systemy ramkowe, gui itd. zawsze będą trudniejsze do ogarnięcia przez młodszych graczy, a takie tabliczkowe są bardzo prostym typem sklepów w których tylko klikamy tabliczkę i mamy to co chcieliśmy kupić.

Jak stworzyć sklep?

Zwykłe sklepy, które nie są AdminShopem zrobimy poprzez postawienie skrzynki, uzupełnienie jej i danie tabliczki na skrzynce. Wzór tabliczki mamy poniżej:

Sign

Pierwsza pozycja jest pusta, nie uzupełniamy jej. W drugiej linii ustawiamy ilość przedmiotów, w trzeciej linii ustawiamy cenę sprzedaży na 10$ (Kwota za ile ktoś może od nas kupić) i cenę skupu na 5$ł (Kwota, za ile ktoś może nam sprzedać dany przedmiot). Ostatnia linia, to identyfikator przedmiotu czyli chcąc sprzedać np. diament wpisujemy tam diamond.

Po utworzeniu sklepu treść tabliczki będzie wyglądać przykładowo tak:

Example sign

Teraz czas na AdminShopy, czyli nielimitowane sklepy dla graczy, których nie trzeba uzupełniać. Tym razem nie będzie nam potrzebna skrzynka, a tylko i wyłącznie tabliczka! Uzupełniamy ją podobnie jak powyższą, z tą różnicą że w pierwszej linii wpisujemy AdminShop lub inną nazwę, jaką ustaliliśmy w konfiguracji pluginu, domyślnie jest tam AdminShop.

Ważną informacją jest to, że musimy wybrać odpowiednią wersję ze strony https://www.curseforge.com/minecraft/bukkit-plugins/chestshop/files .

Nie możemy wybierać wersji dla 1.13.X czy 1.14.X jeśli nasz serwer jest na wersję 1.12.X.
Dlaczego to nie można? Owe wersje 1.13.X czy 1.14.X spowodowały ogromne zmiany w API i plugin nie koniecznie może działać prawidłowo. Przykładowo mogą nie działać numeryczne id jak np. 264 dla Diamentu. W nowych wersjach skasowano numeryczne id przedmiotów i nie będą one przeważnie działać w pluginach.

Należy też pamiętać by zaopatrzyć się w bibliotekę Vault, która jest wymagana w celu łączenia się innego pluginu z drugim czyli przykładowo Essentials z ChestShop.

https://dev.bukkit.org/projects/vault

Jeśli chodzi o konfigurację, to nic tu szczególnego nie musimy konfigurować :). Jeśli ktoś chce spolszczenie do pluginu ChestShop, to podrzucam je w linku:

https://mega.nz/#!2hZ0XSzA!9aRiIeQrWLTwBaFSQX0vu1v98D0TFrcRuuwZLhD7KKQ .

W samym pliku config.yml możemy zaś jeśli tylko chcemy zmienić nazwę sklepu:

ADMIN_SHOP_NAME: „Nasza_Nazwa”

Ewentualnie jest także możliwość ustalenia w config.yml, które konto będzie zarabiać pieniądze z AdminShopów i jeśli nie chcemy za to żadnego zarobku, co jest najbardziej sprawiedliwe to zostawiamy to także domyślnie:

SERVER_ECONOMY_ACCOUNT: „Tu możemy wpisac konto, które będzie zarabiać pieniądze z AdminShopów, o ile tego chcemy”

Resztę możemy całkowicie zostawić domyślną.