Dzisiejszy Minecraft wygląda nieco inaczej niż ten kiedyś, z wersji alpha, czy beta. Czym zostało to spowodowane? Rozbudowaniem potężnych mechanizmów przez społeczność gry. Niektórzy pewnie pamiętają, jak została wydawana wersja 1.5, która mocno opierała się na rozbudowaniu systemu mechanizmów, poprzez dodanie płyt naciskowych, bloków czerwonego proszku, komparatorów i tak dalej. Ale, czy AutoFarmy to dobre rozwiązanie? 

Najpierw sobie to podzielimy na 2 kategorie: dobre i złe. Zaczniemy od tych złych.

 1. Wygląd mechanizmów

AutoFarmy cechują się mechanicznym wyglądem. Standardowym łącznikiem mechanizmów jest Czerwony Proszek, znany jako Redstone. Dzięki niemu możemy połączać mechanizmy. Niestety, ale niektóre mechanizmy „szpecą” wygląd otoczenia. Dając za przykład Automatyczną Farmę Bruku. Mimo dobrego działania i tak oszpeca wygląd otoczenia. Możemy jednak to obudować, ale czy to będzie miało sens? Wydawanie na 1 farmę dużą ilość materiału, by ją obudować w kostkę? Też trochę to może mieć sesnu, albo i nie – zależy dla kogo. Ale jednak – Mechanizmy mogą trochę właśnie szpecić.

2. Działanie – Możliwość Lagowania.

Mechanizmami możemy „zlagować” swój własny świat, który stworzyliśmy. Dlaczego? Po prostu za duża ilość mechanizmów na świecie powoduje lagi, aż w końcu wyjdą crash’e gry. Jednak większość graczy woli iść na łatwiznę i buduje dużo AutoFarm. To nie tylko może stać się na własnym świecie, na którym gra 1 osoba, ale również na serwerach, na których gra dużo graczy. Jeżeli serwer jest dobrze rozbudowany, to trochę maszynek może pomieścić, ale jak nie jest dobrze rozbudowany, to można go łatwo zlagować mechanizmami. Często na serwerach również możemy zauważyć, że redstone nam sam znika przy szybkich mechanizmach. Jest to plugin, tak zwany „antyredstone”, usuwający redstone z szybkich mechanizmów.

3. Koszt wykonania takowych mechanizmów.

Aby zrobić jakiś mechanizm, musimy również się troszkę namęczyć. Szukanie po Jaskiniach Czerwonego Proszku nie jest takie proste, jak się wydaje, choć pojawia się dość często na niższych poziomach. Aby zrobić „porządny” mechanizm do AutoFarmy, musimy jednak trochę na to wydać. Na serwerach może działa to w system ekonomii, kupując za pieniądze, lecz na Survivalu mamy troszkę inaczej – trzeba namęczyć się ręcznie. Nie mamy na osobnym świecie ekonomii – tam trzeba wszystko samemu zdobyć, a Czerwony Proszek nie rośnie na drzewach. Patrząc z perspektywy obliczeniowej, na prostą Farmę Bruku musimy zdobyć:

  • Redstone (do pociągnięcia do tłoków)
  • Żelazo, Bruk, Drewno (do tłoków)
  • Kamień (do przekaźników)

Licząc w tym, że przekaźników potrzebujemy na oko z 8 (Na zasilacz – 2x2x2x2, a po rogach połączyć to Czerwonym Proszkiem), oraz Czerwony Proszek. A tłoków możemy mieć do woli, jednak im ich więcej, tym bardziej możemy zlagować naszą rozgrywkę.

To teraz te dobre strony AutoFarm:

 1. Automatyczność

Jednym z największych plusów AutoFarm, jest automatyczność. Dzięki takowym Automatycznym Farm Trzciny możemy co jakiś czas podchodzić i ze skrzynki zbierać plony. Łatwo? Tak. Wystarczy jedynie zrobić dobry mechanizm i czekać, aż będą plony. Inaczej jest przy farmach ziemniaków, nasion, marchewek oraz kakao – tam musimy rozlewać wodę na plony i je znów sadzić.

 2. Duże zbiory

Dzięki tak naprawdę AutoFarmom możemy zbierać duże zbiory. Dając znowu za przykład Automatyczną Farmę Trzciny, to możemy co 1-2 dni (na serwerze) podchodzić i zbierać dany plon, którego może być dużo, ale to zależy od czasu, w którym byliśmy na danym terenie. Równie dobrze możemy też zostawić komuś tak zwaną „afczarkę”, aby posiedział sobie w niej na danym obszarze. Może brzmi to, jakby łatwe było, ale nie jest, bo musimy takową osobę znaleźć.

A teraz małe podsumowanie:

Plusy:

  • Dobry sposób na zarobek (serwer)
  • Łatwy rozwój na świecie (survival)
  • Wiele ułatwień (np. przy zbiorach) (serwer/survival)

Minusy: 

  • Straty pieniężne na mechanizmy (serwer)
  • Marnowanie czasu na zbieranie przedmiotów potrzebnych (survival)
  • Szpecenie środowiska (survival/serwer, chyba że ładnie obudujesz, ale to też trochę wydatków)
  • Możliwość lagowania (serwer/survival)

Moim zdaniem mechanizmy nie są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć ładne środowisko. Chyba że ktoś będzie je ładnie obudowywał, ale na to też idą materiały. Ja wolę iść jednak w „starożytność” i nie robić super rozbudowanych Farm. To jest tylko moja opinia ~Wayneern.

Screeny farm automatycznych [przykłady]:

Automatyczna farma Arbuzów i Dyń
Automatyczny MobGrinder
Automatyczna Sortownia Itemów
Automatyczna farma Buraków