Od jakiegoś czasu możemy zauważyć, że w Minecraft’cie zachodzą takie zmiany, które dają nam nowe sposoby na ułatwienia do gry. Możliwość zrobienia wind bez tabliczek, możliwość ulepszonego przenoszenia przedmiotów między wysokościami – jest tego dużo, a wymieniać możemy sporo. Dzisiaj przedstawię tylko pięć ułatwień, które mogą ci pomóc w rozgrywce.

Windy bez tabliczek

Każdy z nas pewnie stosował windy z pomocą tabliczek. W wersji 1.13 nie jest to już potrzebne! Pewnie spytają się niektórzy „Dlaczego?!”. Dlatego, że od wersji 1.13 w wodach piasek dusz odciąga graczy do góry, a blok magmy próbuje porwać gracza na sam dół. Dzięki temu możemy zrobić bardzo łatwe ułatwienie – wystarczy zrobić 2 rury o wymiarach 1 x 1. Całe je wypełnić wodą (UWAGA! Przy wejściu należy postawić 2 tabliczki tak, aby nie zalało nam pomieszczenia), po czym w jednej kładziemy na samym dole piasek dusz, a z drugiej blok magmy. Na końcu podpisujemy, który wypuszcza graczy w górę, a który przyciąga ich w dół. Pamiętaj o tym, że w rurze każda kratka powinna zostać zalana wodą. Jeżeli zalejesz tylko od góry to winda nie będzie działać. Każdy blok musi być zalany wodą. Dzięki temu możemy również przenosić przedmioty pomiędzy różnymi wysokościami. Proste? Proste i praktyczne. Prezentuje to ten o to filmik:

Kopanie „mini-tuneli” – większa szansa na minerały

Te ułatwienie powinien znać każdy gracz, lecz najprawdopodobniej są osoby, które wcale tego nie znają. Mowa jest tu o kopaniu tuneli na jedną kratkę do końca. Jak to działa? Przed siebie kopiemy po prostu tunel o wymiarach 1 x 1 x 2 (drugie „X” to wysokość) tak jak byśmy kopali jakiś tunel, potem co dwie kratki (jedna kratka odstępu) kopiemy po prostu tunel do końca na wymiary jednego klocka. Dzięki temu mamy troszkę więcej szans na znalezienie dużej jaskini z diamentami, bądź po prostu znalezieniem diamentów. Oczywiście nie tylko diamentów, ale również złota, żelaza, lazurytu, czerwonego proszku, czy też nawet szmaragdów.

Przykładowy tunel
Przykładowa dziura.

Przepalanie w piecu śmieciami

Piec jest jednym z głównym blokiem technicznym, bez którego możemy prawdopodobnie nie wytworzyć takich przedmiotów jak szkło, czy też przepalone jedzenie. Standardowo każdy gracz przepala w piecu pewnie węglem, a co jeżeliby nie miał ktoś węgla przy sobie w ekwipunku? No właśnie, ale jest na to inny sposób. W piecu możemy przepalać przedmioty wytworzone z drewna, czyli włazy, drzwi, tabliczki, płotki i wiele więcej. Także, jeżeli masz coś z drewna przy sobie (nawet narzędzia), a chcesz coś przepalić – użyj ich. Pozbędziesz się nie tylko śmieci, ale również przepalisz potrzebny przedmiot.

Przykładowe przepalanie za pomocą tabliczek.

Kopanie przez 1 kratkę bez elytry

W grze od wersji 1.9 mogliśmy kopać tunele o wymiarach jednej kratki. Oczywiście potrzebowaliśmy do tego elytry. Dziś jednak nie jest ona do tego potrzebna. W aktualizacji 1.13 dzięki systemowi kopania możemy się tak zbugować, że będziemy mogli kopać przez jedną kratkę. Jak? Jeżeli już jesteśmy w danym tunelu musimy pod sobą wykopać kwadrat 2 x 2 i zalać go wodą. Następnie załączyć tryb pływania, wykopać 3-4 bloki na jedną kratkę i za pomocą wiaderka zebrać wodę. Należy to zrobić ostrożnie, gdyż po wyjściu z 1 kratki możemy już do niej nie wejść, to samo przy pobieraniu wody do wiadra. Dalej już kopiemy tylko przed siebie. Widać to na załączonych obrazkach:

Przykładowy wygląd tego miejsca – wodę powinno wylać się na pierwszej kratce od naszej postaci, nie ściany.
Wygląd naszej postaci podczas kopania na jednej kratce.
Wygląd tunelu, podczas trybu pływania – musimy go na samym początku załączyć w kwadracie 2 x 2 zalanym wodą.

Dodatkowa wełna z owiec

Każdy z nas dobrze wie, że po zabiciu wełny dostajemy jedną wełnę, czasem wcale jej nie dostajemy. Pewnie większość z was powiedziałaby, że najwięcej wełny otrzymuje się za pomocą ścięcia nożyczkami? Otóż nie. Jednym prostym sposobem możesz uzyskać aż cztery sztuki wełny z jednej owcy. Jak? Wystarczy bić owcę nożyczkami, a przy śmierci szybko ją jeszcze obciąć. Wtedy mamy szansę na zdobycie czterech sztuk wełny z jednej owcy i na prawdę, to działa. Jednak nie zawsze, bo może nam wypaść po ścięciu dwie wełny, bądź nawet jedna, ale za to mamy o jedną sztukę więcej wełny.

Wygląd owcy po zabójstwu i ścięciu w tym samym czasie. Na załączonym obrazku tego nie widać, ale zawsze przy przycięciu usłyszymy charakterystyczny odgłos cięcia. Wtedy wiemy, że owca została zabita i ostrzyżona w tym samym czasie.

Jest wiele tak zwanych „Life Hack’ów” w Minecraft, że nie wiadomo który wybrać. Te pięć jest bardzo przydatne na Survivalu, gdzie gracze więcej spędzają czasu, niż na trybie kreatywnym. Oczywiście nie są to wszystkie pięć ułatwień, jakie tylko i wyłącznie są w grze, jest ich więcej, ale ja wybrałem pięć, które warto przetestować, bądź używać je w praktyce.